kousnutí od štěnice
Důležitá informace: Pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost zajišťuje jejich odbornou likvidaci v Praze a okolí.
Jestliže se ráno probouzíte s červenými pupínky, které v průběhu dne začnou nesnesitelně svědit a vypadají jako štípanec od komára nebo od blechy, je možné, že jde o kousnutí od štěnice.
Kdy ke kousnutí dochází
Štěnice domácí je druh polokřídlého hmyzu, který se živí lidskou krví. Protože se tito parazité rádi sdružují, ve vhodných úkrytech zakládají celé kolonie. Ve dne se obvykle skrývají (nábytek, podlaha, stěny a podobně), v noci však vylézají ven a sají lidskou krev.
Štěnice bodají hlavně na odhalených (nepřikrytých) částech těla. Pod peřinu ani pod oblečení se většinou nedostanou.
Zakousnutí může trvat zhruba 5–10 minut a nemusíte o něm vůbec vědět. Při vpichu totiž tito škůdci do rány vstřikují anestetikum, díky kterému neucítíte žádnou bolest a zánět se projeví až později.
Vzhled kousnutí
Na první pohled si kousnutí od štěnice můžete splést se štípnutím od komára či blechy. Je velké v průměru několik milimetrů a vypadá jako zarudlé kolečko s tmavší tečkou uprostřed. Tyto skvrny nejčastěji najdete na pažích, zádech nebo krku.
Na kůži můžete najít pouze jednu osamocenou ránu, většinou jich je ovšem mnohem více. Štěnice totiž často sají v řadě po třech či pěti kousnutích, nebo ve skupině. Vyrážka, která se na kůži následně objeví, se označuje také jako štěnicová dermatitida.
Zarudnutí a svědění se obvykle projeví až po několika hodinách, v případě prvního pokousání od štěnice to může trvat dokonce i týden. Nepříjemné příznaky ale většinou rychle odezní. Štípance a vyrážka často zmizí během jednoho až dvou týdnů. Pokud se ovšem nezbavíte štěnic ve svém obydlí, budete na svém těle nacházet stále nová kousnutí.
Fotografie kousnutí od štěnic
FOTO: Kousnutí od štěnice je velké několik milimetrů a vypadá jako zarudlé kolečko s tmavší tečkou uprostřed.
FOTO: Na kůži se většinou objeví shluky několika kousnutí, štěnice totiž často sají v řadě nebo ve skupině.
FOTO: Pokousání od štěnice může způsobit výraznou alergickou reakci, kdy kůže zčervená a nateče a rány se zvětší až na velikost několika centimetrů. Doporučujeme vyhubení štěnic co nejrychleji.
Záměna s bleším nebo komářím štípancem
Jak vypadají bleší štípance
- bleší štípnutí zanechává na kůži pupenec se středovou skvrnou,
- tato skvrna svědí pouze krátce, zhruba po třech dnech zmizí.
Jak vypadají štípance od komárů
- štípance od komárů nejsou pravidelně rozmístěné,
- většinou se objevují jednotlivě, ne v řadách či skupinách,
- na rozdíl od kousnutí od štěnic je najdete také na zadní straně kolen a v záhybech kůže.
Alergická reakce
Sliny štěnic, které tito nevítaní návštěvníci vypouštějí v průběhu sání, u mnoha lidí vyvolávají nepříjemné a poměrně výrazné kožní reakce. Na kůži se mohou objevit celá ložiska vodou vyplněných větších či menších puchýřků, které lékaři často zaměňují za kopřivku. Po jejich rozškrábání (nebo pokud vás štěnice opakovaně pobodají) mohou vzniknout hnisavé rány, které se velmi špatně hojí.
Štípance od štěnic mohou v některých případech způsobit výraznou alergickou reakci. Po kousnutí kůže zčervená a nateče. Většině lidí by taková skvrna během chvilky zmizela, citlivější jedince však může trápit ještě mnoho měsíců po kousnutí. Zároveň se tyto rány mohou zvětšit až na velikost několika centimetrů.
Štěnice a přenos nemocí
Kousnutí od štěnic vyvolává kožní podráždění a nepříjemné svědění. Štípance přispívají k celkovému vyčerpání organismu a mohou způsobit i další zdravotní komplikace, jako jsou poruchy spánku nebo velká únava. Lidé si navíc postižená místa škrábou, což představuje potenciální riziko pro vznik infekce.
Prozatím nebylo jednoznačně prokázáno, že štěnice jsou přenašeči chorobotvorných zárodků z člověka na člověka. Žijí v nich sice bakterie, které jsou odolné proti antibiotikům, ale nejsou známy případy, kdy by těmito bakteriemi nakazily svého hostitele.
Léčba kousnutí od štěnic
Jelikož bývá zpočátku výskyt štěnic nepozorovaný, lékaři často kožní problémy spojují s jiným onemocněním. Přítomnost štěnic v domě či bytě pak prozradí až jejich přemnožení. Pokud vás kousnutí od štěnic svědí či pálí, můžete vyzkoušet několik osvědčených rad, které vás obtíží zbaví.
Proti svědění se doporučují různé byliny, jako je třeba máta, levandule nebo černý pepř. Mezi domácí metody, které jsou vhodné ke zmírnění svědění, patří také potírání kousnutí aloe vera gelem. Štípance můžete ošetřit i směsí vody s jedlou sodou, třezalkovým olejem nebo citronovou šťávou. Tyto přírodní látky mají stahující účinky, štípance vysušují a zabraňují tak nepříjemnému svědění.
TIP: Co odpuzuje štěnice?
Pokud vás trápí přítomnost štěnic, je vhodné navštívit lékaře. Ten vám proti svědění a zánětu může předepsat speciální kortikosteroidovou mast. V lékárně seženete také několik přípravků bez lékařského předpisu, jako je například steroidní krém či kalamínový krém. Úlevu může přinést i přikládání ledu nebo omytí postiženého místa vodou a mýdlem.
Pokud se štípanců nezbavíte přírodními metodami během jednoho až dvou týdnů, poraďte se o další léčbě se svým praktickým lékařem. Toho navštivte také v následujících případech:
- na těle se objeví velké mnohočetné štípance,
- objeví se také puchýře,
- objeví se známky kožní infekce (hnisání),
- objeví se nepříjemná alergická reakce,
- dojde k zanícení ran vlivem škrábání.
Co dělat, když na sobě objevíte kousnutí od štěnic
Při nálezu podezřelých štípanců byste se měli nejdříve podívat pod postel, jestli zde nenajdete svlečky nebo trus štěnic. Ten vypadá jako shluky malých černých teček, které se po namočení vodou rozpijí.
Pokud na sobě pozorujete podezřelá kousnutí a objevíte zmíněné výkaly, je nutné zavolat specialisty na hubení štěnic, kteří používají volně nedostupné přípravky a metody pro jejich odbornou likvidaci. Místo byste tak neměli postřikovat žádnými přípravky, protože tím by se celá situace mohla ještě zhoršit.
Kam dál?
Jak vypadá štěnice
Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost...
Více informacíJak se zbavit štěnic
Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat.
Více informacíJak vyhubit štěnice
Jakmile doma objevíte štěnice, nebojte se jednat. Štěnice se velmi rychle rozmnožují, pokud se přemnoží, bude jejich likvidace nadlidský úkol. V každém případě je nutný zásah odborné firmy, která...
Více informacíJak poznat štípance od štěnic
Probudili jste se a máte na sobě štípance? Neberte to na lehkou váhu, může jít o přítomnost štěnic. Štěnice jsou odolné proti většině běžně dostupných přípravků a proto je nutná odborná...
Více informacíDeratizace štěnic
Deratizace štěnic je nesprávný výraz pro hubení štěnic. Likvidace štěnic probíhá formou dezinsekce.
Více informacíŠtěnice v bytě. Co teď?
Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost...
Více informacíDýmovnice na štěnice
Často se nás ptáte, jak se zbavit štěnic svépomocí. Odpověď je zcela jednoduchá, svépomocí se štěnic zbavíte velmi obtížně a doporučujeme volat specialisty na hubení štěnic. Jedno z možných...
Více informacíBrouci v bytě
Našli jste v bytě brouky a nevíte si s nimi rady? Nezoufejte, poradíme vám, jak je správně identifikovat a co nejrychleji hmyz v domácnosti zlikvidovat.
Více informacíCena a proces hubení štěnic
Cena hubení štěnic je od 1.050 Kč za jeden zásah. Z důvodu postupného líhnutí vajíček je třeba zákrok zopakovat třikrát, vždy v rozmezí 14 dní.
Více informacíCo odpuzuje štěnice?
Nastěhovaly se k vám domů štěnice a vy teď hledáte ten nejlepší způsob, jak se jich co nejrychleji zbavit?
Více informacíPasti na štěnice
Nastěhovaly se k vám domů štěnice a vy teď marně přemýšlíte, jak se jich co nejrychleji zbavit? Bude nejlepší použít volně dostupné pasti, univerzální postřiky a dýmovnice? Ačkoliv tyto prostředky...
Více informacíKteří škůdci vás v roce 2024 nejvíce potrápí?
Jaro se pomalu blíží a s tím jako každý rok souvisí také zvýšený výskyt všemožných škůdců. Ať už se jedná o otravné mravence, všudypřítomné štěnice nebo hlodavce, kteří přenáší nebezpečné...
Více informací