Pro nezávaznou konzultaci nebo objednávku volejte 736 226 368. V Praze dojezd do 2 hodin.

Brouci v bytě: Jak je poznat a bezpečně zlikvidovat?

Brouci v bytě

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali nadměrný výskyt hmyzu - zejména štěnice, švábi, blechy či mravenci, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat.

Naše společnost zajišťuje jejich odbornou likvidaci v Praze a okolí. Přejít na kontakty nebo rovnou volat na 736 226 368.

Brouci a jiný hmyz v bytě: jak je poznat a bezpečně zlikvidovat

Snažíte se o svůj domov pečlivě starat, ale přesto jste v bytě objevili nezvané návštěvníky? Hmyz v domácnosti představuje noční můru každé dobré hospodyňky, jelikož brouci v bytě ničí nábytek, znehodnocují potraviny, ale mohou majitelům způsobit také nepříjemné alergické reakce. Chcete zjistit, o jaký druh se vlastně jedná, a jak s ním co nejlépe zatočit? V tom případě se podívejte na náš seznam nejčastějších domácích škůdců.

Jak vyzrát na brouky v domácnosti

Většina lidí se snaží udržovat svou domácnost čistou a dělají všechno proto, aby je žádný hmyz v bytě nepřekvapil. Do oken si proto instalují speciální sítě, odpadky pravidelně vynášejí a veškeré škvíry a mezery, kudy by se nezvaný hmyz mohl do bytu dostat, pečlivě utěsňují. Někdy ale ani tato opatření bohužel nestačí a škůdci si nějakou cestičku k vám domů přeci jen najdou.

Abyste mohli zvolit vhodný způsob likvidace hmyzu, musíte nejprve rozeznat, o který druh se vlastně jedná. Ne každý hnědý nebo černý brouk v bytě totiž reaguje stejně na konkrétní hubící prostředky. Jak tedy bezpečně poznáte, jací brouci se ve vaší domácnosti vlastně objevili? Vzhled škůdců je samozřejmě důležitý, existují ale i další okolnosti, které vám pomohou lezoucí hmyz v domácnosti identifikovat.

Napovědět vám může třeba to, kde přesně se škůdci v bytě ukrývají. Jiní budou brouci v posteli, brouci v mouce, létající hmyz v koupelně i brouci žijící v koberci. Dále je dobré sledovat, jaké stopy po sobě škůdci v domácnosti nechávají. Některé z nich totiž můžete bezpečně rozeznat podle jejich trusu, jiní jsou známí tím, že ničí nábytek nebo znehodnocují potraviny, a další poznáte podle toho, čím se živí.

S kterými brouky se domácnosti nejčastěji potýkají

  • červotoč spížní,
  • potemník skladištní,
  • mravenci,
  • mol šatní,
  • tesaříci a červotoči,
  • štěnice,
  • švábi.

Červotoč spížní

Tento drobný hmyz často najdete ve skladištích a potravinářských zařízeních, setkat se s ním však můžete i u vás doma. Červotoč spížní napadá všechny druhy potravin od sladkostí přes koření či sušený chléb až po krmivo pro domácí mazlíčky. Tito létající brouci v bytě obývají tedy především kuchyně a spíže. Měří většinou 2-4 milimetry, mají žlutohnědé válcovité tělo pokryté jemným ochlupením a jejich larvy jsou bílé.

Přítomnost těchto škůdců poznáte snadno podle okrouhlých výletových otvorů a dírek v papírových či plastových obalech od potravin. Pokud se u vás červotoči rozmnožili, měli byste jednat co nejrychleji. Důležité je zlikvidovat napadené potraviny, jídlo skladovat v neprodyšných obalech a byt dobře vyčistit. Pokud ani tohle nepomůže, obraťte se na odbornou firmu, která se specializuje na dezinsekci.

Červotoč spížníČervotoč spížní je malý žlutohnědý brouk, který obývá především kuchyně a spíže, živí se veškerými zbytky jídla, na které přijde, a kontaminuje tak lidské potraviny.

 

Potemník skladištní

Ačkoli jsou brouci v mouce pro hospodyňky něčím naprosto nepředstavitelným, potemníci navštěvují lidská obydlí bohužel poměrně často. Měří asi 2-3 milimetry, svým vzhledem může připomínat zrnka kmínu a při vyrušení někdy hrají mrtvé. Tento hnědý brouk v domácnosti škodí nejčastěji v kuchyni, kde znehodnocuje jídlo svými výkaly a močí.

Jak se k vám do bytu potemníci dostanou? Nechtěně si je můžete přinést v mouce nebo cukru třeba z vašeho oblíbeného obchodu s potravinami. Abyste hmyz v bytě vyhubili, je třeba zlikvidovat zdroj nákazy a vyhodit i veškeré další zamořené potraviny, zpravidla ale není nutné používat žádné speciální postřiky. Nejlepším způsobem prevence je donesené potraviny pravidelně kontrolovat, uchovávat je v uzavíratelných dózách či obalech a ve své domácnosti vždy udržovat čistotu.

Potemník skladištníPotemník skladištní měří zhruba 3 milimetry, má hnědou barvu a nejčastěji se zabydluje v kuchyni, kde znečišťuje lidské potraviny svými výkaly.

 

Zákeřní mravenci

Mezi nejčastější nezvané návštěvníky v českých domácnostech patří samozřejmě mravenci. Stejně jako předchozí dva druhy tito brouci v domácnosti vyhledávají především kuchyně. V České republice se nejčastěji setkáte s mravencem obecným, který má hnědou až šedočernou barvu, nápadně článkovité tělo, tři páry nohou a dvě dlouhá tykadla. Dělnice dorůstají až do velikosti 5 milimetrů a nemají křídla. Jelikož mravenci preferují spíše teplejší prostředí, do lidských příbytků se nejčastěji stěhují z okolních zahrad s celou kolonií. Tito škůdci v bytě následně konzumují zbytky skladovaných potravin, přenášejí různé choroboplodné zárodky a mohou vás i nepříjemně poštípat.

Jak na mravence vyzrát?

  • udržujte domácnost perfektně čistou,
  • pravidelně vynášejte koše,
  • nenechávejte nikde volně ležet zbytky potravin,
  • skladujte jídlo v uzavíratelných obalech a dózách,
  • sladké nápoje vždy pečlivě otřete a uzavřete,
  • dobře utěsněte veškeré škvíry a mezery,
  • vytřete podlahy vodou s octem,
  • potřete okenní rámy zubní pastou,
  • nasypte mravencům do cestiček koření či prášek do pečiva,
  • můžete vyzkoušet běžně prodejné spreje, insekticidy, nástrahy nebo granule.

Pokud žádné babské rady ani volně dostupné prostředky nepomáhají a mravenci se u vás doma nebezpečně rozšířili, je nutné zavolat si na pomoc odborníky. Odborné hubení mravenců za pomoci deratizační firmy je rychlé, účinné a také diskrétní.

MravenciV České republice se nejčastěji setkáte s mravencem obecným, který má hnědé či šedočerné článkovité tělo, žijí zde ovšem také další druhy, jako je například mravenec faraon.

Mol šatní

Pokud jste objevili nevítané návštěvníky ve skříni mezi oblečením, s největší pravděpodobností se jedná o mola šatního. Tito drobní motýlci s lesklými okrově hnědými či stříbřitými křídly dorůstají velikosti 4–8 milimetrů. Samotným škůdcem není dospělý jedinec, ale larvy, které se živí keratinem obsaženým v přírodních materiálech a jsou schopné trávit i vlnu.

Mol šatní se nejčastěji zabydluje na tmavých místech, jako jsou šatníky nebo třeba prostory pod kobercem. Tito brouci mohou v domě napáchat velké škody, jakmile je tedy objevíte, je nutné okamžitě jednat. Jak se jich co nejrychleji zbavit?

  • důkladně ukliďte svůj šatník,
  • veškerý napadený textil vyperte v horké vodě,
  • některé kousky oblečení můžete také v sáčku uložit do mrazáku,
  • pravidelně skříně větrejte a omývejte,
  • oblečení vždy skladujte čisté a suché,
  • neskladujte ve skříních s oblečením papíry,
  • provoňte skříně levandulí nebo mýdlem.

Jejich likvidace

Moly můžete zkusit vyhnat také pomocí běžně dostupných přípravků. Jedná se například o různé závěsy proti molům, vonné sáčky, levandulové či cedrové vůně nebo také speciální spreje. Jistotou je pak zásah odborné firmy na hubení molů, tzv. dezinsekci. 

Mol šatníMol šatní je drobný motýlek, kterého poznáte podle dlouhých tykadel a světle okrových či stříbřitých předních křídel s dlouhými třásněmi stejné barvy.

Tesaříci a červotoči

Slyšíte doma podivné zvuky, které připomínají chroupání? V tom případě vás nejspíš navštívil některý z dřevokazných škůdců, jako jsou například červotoči nebo tesaříci. Tito brouci v domě škodí hlavně tím, že jejich larvy požírají veškeré dřevo, na které narazí, a vytvářejí si v něm chodbičky. Nejčastěji napadají trámy, dřevěné podlahy nebo různé kusy nábytku.

Přítomnost těchto škůdců můžete poznat nejen podle typických chroupavých zvuků, ale také podle dírek v nábytku a hromádek jemných pilin vysypaných z napadeného dřeva. Jak proti těmto nebezpečným broukům bojovat? Podle rozsahu poškození můžete buď zkusit různé běžně dostupné přípravky k impregnaci dřeva proti škůdcům, nebo zavolat odborníky, kteří v současné době využívají metody ozařování ionizujícím gama zářením. Tyto škůdce naše společnost nelikviduje, je tedy nutné se obrátit na profesionální společnost zabývající se hubením tesaříků a červotočů. 

ČervotočNěkteré druhy červotočů patří mezi dřevokazný hmyz, jehož tlusté bílé larvy požírají dřevo a v jeho vnitřní struktuře si vytvářejí nepravidelné chodbičky, odkud vypadává požerkový prášek.

 

Tesařík krovový

Tesařík krovový dává přednost suchému měkkému dřevu, často napadá krovy domů, kde vyhlodává chodby a průlezové otvory a tyto konstrukce tak ničí.

Štěnice

Všímáte si poslední dobou podivných černých teček na podlaze a nábytku nebo se ráno probouzíte s červenými pupínky s tmavší tečkou uprostřed, které nepříjemně svědí a připomínají štípance od komára? V tom případě se k vám pravděpodobně nastěhovaly štěnice. Jedná se o drobné hnědé ploštice bez křídel se třemi páry nohou a čtyřčlánkovými tykadly. Během života projdou třemi vývojovými stádii od vajíčka přes nymfu po dospělého jedince.

Nejčastěji bydlí tito brouci v posteli, pod kobercem nebo za nábytkem. Nežijí pouze ve špinavých domácnostech, jak si mnoho lidí myslí, ale do bytu se mohou dostat také ve starožitném nábytku, v kufru z dovolené, ze sousedního bytu nebo třeba z MHD.

TIP: Co odpuzuje štěnice?

Co dělat, když se tito škůdci v bytě přemnoží? Štěnice jsou bohužel odolné vůči většině běžně dostupných insekticidů, tyto přípravky je mohou pouze vyrušit a donutit, aby se přestěhovaly na nové místo. Pokud jste tento hmyz v domácnosti objevili, kontaktujte ihned odborníky na dezinsekci, kteří mají s hubením štěnic bohaté zkušenosti. Po zhodnocení situace aplikují profesionální pracovníci vhodný postřik, díky kterému se štěnic bezpečně a účinně zbaví.

Štěnice

Štěnice jsou hnědé ploštice bez křídel, mají tři páry nohou a čtyřčlánková tykadla. Nejčastěji je najdete v posteli, za nábytkem nebo také v různých rámech dveří, obrazů a zrcadel.

 

Švábi

Další obávanou hrozbou českých domácností jsou samozřejmě švábi. Jak tito brouci vypadají? Zploštělé tělo švábů může mít hnědou, hnědočernou či nažloutlou barvu. Mají šest nohou, které jim umožňují rychlý běh, a poznáte je především podle dvou výrazných tykadel. Ačkoliv jsou vybaveni také křídly, nejsou to dobří letci a zvládají pouze krátké vzdálenosti.

Které druhy škodí v českých domácnostech?

  • šváb obecný,
  • šváb americký,
  • šváb australský,
  • šváb hnědý,
  • šváb hnědopruhý,
  • rus domácí.

Vajíčka švábů si můžete domů přinést ve starším oblečení nebo společně s potravinami, dospělí jedinci však mohou přicestovat po svých třeba z různých restauračních zařízení. Jelikož mají rádi místa, kde je vlhko a najdou tam dostatek potravy, často se zabydlují v kuchyni nebo v koupelně. V těchto prostorách znehodnocují potraviny, přenáší bakterie i roztoče a šíří nepříjemný zápach.

O švábech se ne zcela bezdůvodně říká, že jsou nezničitelní. Co tedy dělat, když se u vás doma přemnoží? Můžete vyzkoušet třeba speciální spreje na hubení hmyzu, gely, nástrahy nebo pasti na šváby. Pokud je ale situace vážná, nezbývá většinou nic jiného než zavolat si na pomoc deratizační firmu. Zkušení pracovníci rychle zhodnotí zamoření objektu a nezvané návštěvníky účinně zlikvidují.

Švábi

Švábi mají hnědé či nažloutlé zploštělé tělo, tři páry nohou, dvě výrazná tykadla a dva krátké článkované přívěsky na konci zadečku. Vyhledávají teplá a vlhká místa, proto je najdete především v kuchyni nebo v koupelně.

Kam dál?

Jak vypadá štěnice

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost...

Více informací
Jak vypadá štěnice

Jak se zbavit štěnic

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat.

Více informací
Jak se zbavit štěnic

Jak vyhubit štěnice

Jakmile doma objevíte štěnice, nebojte se jednat. Štěnice se velmi rychle rozmnožují, pokud se přemnoží, bude jejich likvidace nadlidský úkol. V každém případě je nutný zásah odborné firmy, která...

Více informací
Jak vyhubit štěnice

Jak vypadá kousnutí od štěnice

Jestliže se ráno probouzíte s červenými pupínky, které v průběhu dne začnou nesnesitelně svědit a vypadají jako štípanec od komára nebo od blechy, je možné, že jde o kousnutí od štěnice.

Více informací
Jak vypadá kousnutí od štěnice

Jak poznat štípance od štěnic

Probudili jste se a máte na sobě štípance? Neberte to na lehkou váhu, může jít o přítomnost štěnic. Štěnice jsou odolné proti většině běžně dostupných přípravků a proto je nutná odborná...

Více informací
Jak poznat štípance od štěnic

Štěnice v bytě. Co teď?

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost...

Více informací
Štěnice v bytě. Co teď?

Dýmovnice na štěnice

Často se nás ptáte, jak se zbavit štěnic svépomocí. Odpověď je zcela jednoduchá, svépomocí se štěnic zbavíte velmi obtížně a doporučujeme volat specialisty na hubení štěnic.  Jedno z možných...

Více informací

Co odpuzuje štěnice?

Nastěhovaly se k vám domů štěnice a vy teď hledáte ten nejlepší způsob, jak se jich co nejrychleji zbavit? Mezi lidmi se v dnešní době šíří spousta „osvědčených“ rad, které by vám měly pomoci...

Více informací
Co odpuzuje štěnice?

Pasti na štěnice

Nastěhovaly se k vám domů štěnice a vy teď marně přemýšlíte, jak se jich co nejrychleji zbavit? Bude nejlepší použít volně dostupné pasti, univerzální postřiky a dýmovnice? Ačkoliv tyto prostředky...

Více informací
Pasti na štěnice