Pro nezávaznou konzultaci nebo objednávku volejte 736 226 368.

Co dělat, když máte v bytě štěnice?

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost zajišťuje jejich odbornou likvidaci v Praze a okolí. Naši odborníci k hubení štěnic používají kombinaci několika chemických látek ve formě postřiku a aerosolu. K dispozici mají insekticidy s vysokou koncentrací účinných látek a další prostředky, které nejsou běžně prodejné ani v lékárnách. Přejít na kontakty

Štěnice v bytě

V dnešní době už štěnice v bytě nejsou pouze záležitostí nižších tříd ani známkou toho, že lidé zanedbávají úklid a osobní hygienu. Tyto parazity najdete i v luxusních obydlích a stále častěji proti nim bojují také hotely, nemocnice nebo třeba domovy důchodců. Když je doma objevíte, měli byste provést několik jednoduchých kroků, které vám pomohou se těchto parazitů účinně zbavit.

Jak se k vám štěnice dostaly?

Štěnice se k vám domů mohou dostat mnoha různými způsoby. Přivézt si je můžete třeba v kufru z dovolené. Během pobytu v napadeném prostoru se obávaní škůdci dostanou do vašich věcí (třeba když uložíte své zavazadlo pod postel). Stačí, když se v kufru usídlí jediná samička, ta totiž dokáže naklást až 5 vajíček denně.

Další prostředky, kterými se štěnice šíří:

 • starý nábytek a obrazy,
 • oblečení a hračky z druhé ruky,
 • předměty ze starožitnictví a blešího trhu,
 • městská hromadná doprava.

Štěnice domácí aktivně rozšiřují svá působiště také prostřednictvím přelézání z jedné místnosti do druhé, případně také mezi jednotlivými byty. Nejčastěji se pohybují po chodbách a v létě po vnější fasádě domu. Na jeden zátah jsou schopné překonat vzdálenost více než 30 metrů.

Štěnice se k vám mohou přestěhovat také od sousedů. Tito nevítaní návštěvníci totiž po přemnožení rádi migrují z napadeného bytu na nová místa. Ideální cestou jsou pro ně třeba stoupačky v jádru nebo trubky topení, mohou ale cestovat také dveřmi a okny.

Kde štěnice doma nejčastěji najdete?

Štěnice patří mezi tzv. gregarický hmyz, který se rád sdružuje. Ve svých úkrytech, které zakládají co nejblíže lidských postelí a kde tráví až 95 % svého života, zakládají velké kolonie.

Nejčastější úkryty štěnic v bytě či domě:

 1. Povlečení, matrace a čalounění
 2. Konstrukce postelí a sedacích souprav
 3. Díry nebo praskliny v nábytku a ve zdech
 4. Obložení zdí a stropu
 5. Rámy dveří, obrazů a zrcadel
 6. Podlahové lišty a okraje koberců
 7. Průchody teplovodních a elektrických rozvodů
 8. Prádlo, oblečení či pelíšky domácích mazlíčků

štěnice v bytě 03: štěnice na židli

Jak poznat přítomnost štěnic

Prvním varováním může být skutečnost, že se ráno probouzíte s červenými pupínky, které vypadají jako štípance od komára a v průběhu dne začnou nepříjemně svědit.

Přítomnost těchto škůdců mohou odhalit také jejich svlečky nebo trus, který vypadá jako malé černé tečky a nejčastěji se nachází v blízkosti postele nebo jiného úkrytu štěnic.

Více v článcích: Jak vypadá kousnutí od štěnice a jak štěnice vypadá.

Opravdu se jedná o štěnice. Co teď?

Ačkoli štěnice pro každou domácnost představují závažný problém, nikdo si jich nemusí všimnout několik týdnů či měsíců. Tito nevítaní návštěvníci navíc rádi migrují, takže se jejich populace může rychle rozšířit do všech místností v bytě.  Při prvotním podezření, že se k vám štěnice nastěhovaly, byste neměli situaci podcenit.

1. krok - V bytě to pořádně zkontrolujte

Po zjištění, že se u vás zabydlely štěnice, je nutné co nejrychleji jednat. V první řadě se doporučuje zkontrolovat pořádně celou místnost (případně místnosti) a najít všechny jejich úkryty. Spolu se škůdci můžete objevit také jejich vajíčka, larvy a trus.

Důležité je důkladně prohledat všechna místa, kde se škůdci obvykle ukrývají. Hnízda mohou být totiž prakticky kdekoli v místnosti. Pokud si přítomností štěnic v bytě nejste zcela jistí, můžete si pořídit lepivou past, která obsahuje feromony a škůdce přiláká.

Je vhodné provést také kontrolu sousedních bytů, protože se k vám štěnice mohly dostat právě z nich (nebo naopak od vás k sousedům). Abyste nemuseli problém se štěnicemi opakovaně řešit, ošetřit by se každopádně měly alespoň byty do kříže - nad a pod napadeným bytem, ale také vedle.

2. krok - Zavolejte na pomoc odborníky

Jelikož jsou štěnice odolné proti běžným přípravkům a bez potravy vydrží velmi dlouho, svépomocí se jich nezbavíte. Odpudit štěnice je zkrátka nemožné. Raději proto vynechte různé "zaručené" rady a postřiky a jako další krok urychleně kontaktujte odborníky z deratizační firmy ASD Servis, kteří vám pomohou škůdce bezpečně zlikvidovat. Volejte ihned na číslo 736 226 368!

3. krok - Pečlivě doma ukliďte

Před zásahem deratizační firmy celou domácnost důkladně vyluxujte. Pytlík z vysavače následně vyhoďte zabalený do igelitového pytle a hadici vypláchněte teplou vodou. Zkontrolujte také lůžkoviny, matrace i konstrukce postelí a dalšího nábytku.

Ložní prádlo uskladněné poblíž postele vyperte na 60 °C. Pokud nemůžete něco vyprat ihned, vložte tyto věci do igelitových pytlů, pečlivě je uzavřete a nepřemisťujte z postiženého pokoje. Použité pytle poté vyhoďte.

Během procesu hubení štěnic odborníky byste z domácnosti neměli odnášet žádný nábytek, protože vajíčka a štěnice by mohly vypadnout a zamořit další prostory.

Kam dál?

Jak vypadá štěnice

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost...

Více informací
Jak vypadá štěnice

Jak se zbavit štěnic

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat.

Více informací
Jak se zbavit štěnic

Jak vyhubit štěnice

Jakmile doma objevíte štěnice, nebojte se jednat. Štěnice se velmi rychle rozmnožují, pokud se přemnoží, bude jejich likvidace nadlidský úkol. V každém případě je nutný zásah odborné firmy, která...

Více informací
Jak vyhubit štěnice

Jak vypadá kousnutí od štěnice

Jestliže se ráno probouzíte s červenými pupínky, které v průběhu dne začnou nesnesitelně svědit a vypadají jako štípanec od komára nebo od blechy, je možné, že jde o kousnutí od štěnice.

Více informací
Jak vypadá kousnutí od štěnice

Jak poznat štípance od štěnic

Probudili jste se a máte na sobě štípance? Neberte to na lehkou váhu, může jít o přítomnost štěnic. Štěnice jsou odolné proti většině běžně dostupných přípravků a proto je nutná odborná...

Více informací
Jak poznat štípance od štěnic

Dýmovnice na štěnice

Často se nás ptáte, jak se zbavit štěnic svépomocí. Odpověď je zcela jednoduchá, svépomocí se štěnic zbavíte velmi obtížně a doporučujeme volat specialisty na hubení štěnic.  Jedno z možných...

Více informací

Brouci v bytě

Našli jste v bytě brouky a nevíte si s nimi rady? Nezoufejte, poradíme vám, jak je správně identifikovat a co nejrychleji hmyz v domácnosti zlikvidovat.

Více informací
Brouci v bytě

Pasti na štěnice

Nastěhovaly se k vám domů štěnice a vy teď marně přemýšlíte, jak se jich co nejrychleji zbavit? Bude nejlepší použít volně dostupné pasti, univerzální postřiky a dýmovnice? Ačkoliv tyto prostředky...

Více informací
Pasti na štěnice