Pro nezávaznou konzultaci nebo objednávku volejte 736 226 368.

Co odpuzuje štěnice?

Co odpuzuje štěnice?

Nastěhovaly se k vám domů štěnice a vy teď hledáte ten nejlepší způsob, jak se jich co nejrychleji zbavit?

Mezi lidmi se v dnešní době šíří spousta „osvědčených“ rad, které by vám měly pomoci výskyt škůdců výrazně omezit, nebo je dokonce úplně zlikvidovat. Poradíme vám, co opravdu pomáhá a jaké metody nebo přípravky jsou naopak zcela neúčinné.

Přemnožení štěnic nepodceňujte

Někteří lidé sázejí na volně dostupné insekticidy (přípravky k likvidaci štěnic), které si nakoupili v drogerii, v lékárně nebo na internetu, jiní nedají dopustit na rady svých babiček. Mají však tyto prostředky nějaký účinek, nebo je to pouze krátkodobé řešení, které škůdce reálně vyhubit nedokáže? Co odpuzuje štěnice doopravdy a na které přípravky se vyplatí raději rychle zapomenout?

Štěnice je druh polokřídlého hmyzu, který vypadá jako ploštice bez křídel a svým vzhledem připomíná jablečné jadérko.

Ať už se štěnice přemnožily u vás doma nebo dělají neplechu ve vaší firmě, tento problém je nutné co nejrychleji řešit. Jinak by totiž škůdci mohli napáchat velké škody na vašem zdraví i majetku. Jejich přítomnost poznáte podle bolestivých kousanců, které na kůži objevíte ráno po probuzení, ale napovědět vám mohou také jejich svlečky, vajíčka a trus v podobě drobných černých teček.

Jaké jsou nejčastější úkryty štěnic?

  • záhyby povlečení, matrace a veškeré ložní prádlo,
  • konstrukce postelí, zipy, švy a pružiny,
  • noční stolky a nábytek v blízkosti postelí,
  • sedací soupravy a jejich čalounění,
  • různé díry po hmoždinkách a skuliny ve zdi,
  • obložení stěn, rámy dveří a oken,
  • rámy obrazů a zrcadel,
  • prostor za tapetami či plakáty na stěnách,
  • podlahové lišty nebo okraje koberců,
  • prostor s teplovodními a elektrickými rozvody.

TIP: Jak vypadá štěnice podrobně. 

Pomůže hubení štěnic svépomocí?

Jakmile se někde přemnoží štěnice, spoustu lidí okamžitě napadne vzít útokem nejbližší drogerie a nakoupit tam všemožné přípravky proti škůdcům. Doufají totiž, že jim volně dostupné insekticidy, pasti, spreje a návnady pomohou štěnice zlikvidovat rychle a diskrétně, aniž by si na pomoc museli zvát profesionály a platit za jejich zásah.

Sami štěnice nikdy nezlikvidujete. Pozvěte si na pomoc odborníky z ASD Servis!

Ve skutečnosti však člověka takové jednání často přijde dráž, než kdyby odborníky kontaktoval okamžitě. Nejen že pomocí běžných přípravků, které malí příliš nízkou koncentraci účinné látky, štěnice nevyhubí, ale může je tak rozehnat po celém objektu a profesionály si nakonec bude muset na pomoc zavolat tak jako tak.

Jaké přípravky proti štěnicím koupíte v drogerii?

  • lepové pasti na štěnice,
  • sprej na štěnice,
  • dýmovnice,
  • aktivní nástrahy.

Spreje na štěnice a volně dostupné insekticidy

Ačkoliv spreje a univerzální insekticidní postřiky obvykle slibují snadné vyhubení nezvaných návštěvníků a dlouhotrvající účinek, na likvidaci štěnic rozhodně nestačí. Mohou zahubit parazity, kteří vylezou z úkrytu za potravou, ale na jejich odolná vajíčka jsou bohužel krátké. I když tedy některé škůdce úspěšně zlikvidujete, brzo se vylíhnou noví a celá situace se bude opakovat.

Vajíčka totiž nedokáže zlikvidovat žádný přípravek, vždy je potřeba aby se vajíčko vylíhlo. Volně prodejné spreje jsou slabé a rychle po aplikaci slábnou. Výhodou zásahu odborné firmy je skutečnost, že jejich přípravky jsou několikanásobně silnější a fungují na plný výkon ještě 14 dní od první aplikace.

Lepové pasti na štěnice

Nejlepším řešením při přemnožení štěnic v domácnosti či firmě je zavolat si na pomoc odborníky, kteří se postarají o profesionální dezinsekci. Pokud ovšem máte pouze podezření na výskyt těchto škůdců a nejste si zcela jistí, zda se jedná o štěnice, nebo jiný otravný hmyz, můžete vyzkoušet lepové pasti. Jedná se o monitorovací zařízení, které slouží k potvrzení či vyvrácení výskytu škůdců před objednáním profesionálního zásahu.

Zajímá vás, jak takové pasti fungují? V první řadě je vhodné umístit tyto nástrahy co nejblíže k místům, o nichž se domníváte, že štěnicím slouží jako úkryt. Nejlepší je položit dvě pod každou postel, ale můžete je dát také za nábytek či nedaleko různých škvír a skulin. Abyste zjistili, zda se opravdu jedná o štěnice, pasti ponechte na místě alespoň týden a poté zkontrolujte, co se na ně přilepilo.

Co se týče jednotlivých druhů lepových pastí na štěnice, nejlepší je použít tu s agregačním feromonem pro citlivější detekci hmyzu i při nižším zamoření. Feromon totiž do pasti naláká všechna pohyblivá stádia štěnic, která se v jejím okolí vyskytují. Ale pozor, ale vždy je tato monitorovací metoda účinná. 

Hubení štěnic svépomocí se nikdy nevyplatí. Volně dostupné přípravky mohou totiž škůdce rozehnat po celém objektu.

„Osvědčené“ babské rady

Přemnožily se u vás štěnice a vy si teď stále marně lámete hlavu s tím, jak se jich zbavit? Možná vás napadlo vyzkoušet některou z osvědčených rad, které jste našli na internetu, poradila vám je babička nebo jste je slyšeli třeba od všetečné sousedky. Co podle nich na škůdce nejlépe platí?

Někteří lidé radí použít v boji proti štěnicím jedlou sodu. Tou by lidé údajně měli poprášit místa, kde se škůdci nejčastěji vyskytují, jako jsou matrace, prostory za nábytkem či pelíšky domácích zvířat. Jiní zase radí udělat to stejné s tělovým pudrem či dětským zásypem a další jsou dokonce přesvědčení, že nejlépe pomůže tea tree olej či alkohol, který umístíte do rozprašovače a postříkáte s ním místa výskytu.

Zaznamenali jste doma přítomnost štěnic? Na nic nečekejte a volejte na telefonní číslo 736 226 368!

Objevují se také zprávy, které radí potřít konstrukce postelí i zasažený nábytek vazelínou, aby se škůdci nemohli snadno dostat ke zdroji potravy a mezi vaše oblečení. Štěnice už jsou však obvykle schované v záhybech povlečení či v matraci, takže tento tip bohužel nemá žádný efekt. Dále se můžete setkat s názorem, že štěnice odpuzují použité čajové sáčky, mýdlo nebo třeba křemelina.

Ačkoliv spousta lidí věří tomu, že tyto domácí a přírodní metody mají šanci na úspěch, žádný z těchto přípravků vám při akutním přemnožení štěnic bohužel nebude nic platný. Proto jejich užívání rozhodně nedoporučujeme. Jediným správným řešením je v takovém případě okamžitě kontaktovat odborníky!

Mezi nejčastější babské rady patří použití jedlé sody a dětského zásypu, ale také postříkání úkrytů štěnic alkoholem či esenciálními oleji z rozprašovače.

Nic nenahradí zásah profesionálů

Štěnice se stejně jako švábi řadí mezi druhy hmyzu, které nelze jen tak snadno zlikvidovat. Základním pravidlem, díky kterému můžete jejich akutnímu přemnožení ve vaší domácnosti předejít, je včas odhalit výskyt škůdců podle jejich trusu či kousanců na kůži, nic neodkládat a neprodleně kontaktovat odborníky. Čím déle totiž budete čekat, tím větší množství vajíček štěnice v úkrytech nakladou.

S likvidací štěnic má dlouhé zkušenosti naše deratizační firma ASD Servis. Pokud kontaktujete naše odborníky, nemusíte se již o nic starat. Po příjezdu na místo zhodnotíme profesionálním okem situaci zamoření a pustíme se do hubení štěnic.

Co zákazníkům nabízíme?

  • diskrétní jednání,
  • osobní přístup a poradenské služby,
  • bezpečné, rychlé a účinné řešení situace,
  • v Praze a okolí příjezd do 2 hodin od zavolání,
  • 100% záruka po třetí aplikaci insekticidů.

K hubení štěnic používáme prostředky s vysokou koncentrací účinné látky, jako je aerosol s dráždivou látkou pro vyhnání škůdců z úkrytu, postřik reziduálním insekticidem a injektáž insekticidu do různých prasklin, štěrbin a děr.

Zákrok je poté nutné třikrát zopakovat, vždy v rozmezí 14 dní, aby došlo i k likvidaci veškerých vajíček.

Pomoci může pečlivý úklid

Co dalšího štěnice skutečně odpuzuje a jak nerovný boj s těmito škůdci nejlépe vyhrát? Ačkoliv se nic nevyrovná profesionálnímu zásahu, můžete odborníkům usnadnit práci tím, že v domácnosti pořádně uklidíte. Štěnice sice nevyhledávají pouze špinavé byty a temné znečištěné kouty, ale rozhodně se tam mohou přemnožit snáze než na místě, kde lidé striktně dodržují hygienické standardy.

Uklízet je možné pouze před zásahem - po aplikaci je to přísně zakázané, jelikož by se přípravek smysl a přestal by účinkovat. 

Jakmile si na hubení štěnic pozvete odbornou firmu, je načase pustit se do úklidu. Měli byste ovšem myslet na to, že úklid neznamená začít horečnatě přenášet nábytek či jiné předměty z místnosti do místnosti. Tak byste totiž mohli štěnice pouze rozehnat z úkrytů a rozšířit jejich pole působnosti na celý objekt.

Co tedy můžete před příjezdem odborníků sami udělat?

  1. Teplotu v zamořených místnostech zvyšte, aby se vajíčka rychleji líhla.
  2. Zkontrolujte všechny postele, lůžkoviny a matrace.
  3. Zkontrolujte veškerý nábytek, kde by se štěnice mohly ukrývat.
  4. Pokuste se odhalit místa, na nichž se štěnice shromažďují.
  5. Vykliďte noční stolky, skříně a další nábytek v blízkosti postelí.
  6. Pokud ho vaše postel má, vykliďte také úložný prostor.
  7. Sundejte veškeré záclony, ubrusy i další textilie.
  8. Důkladně vyluxujte a pytlík vyhoďte zabalený do igelitového pytle.
  9. Hadici vysavače důkladně vypláchněte horkou vodou.

Jak vypudit štěnice z oblečení?

Odborníci dobře vědí, že se štěnice rády zabydlují také ve skříních s oblečením, v záhybech povlečení nebo v pelíšcích domácích mazlíčků. Jak na ně co nejlépe vyzrát a vypudit je z vašeho šatstva? Abyste štěnice zlikvidovali, v první řadě je nutné provést důkladný úklid zamořených prostor a poté prádlo vyprat na vysokou teplotu.

Zapomeňte však na to, že byste okamžitě začali nosit oblečení do pračky. Veškeré šaty, ložní prádlo, záclony a další textilie, které mohly přijít do kontaktu se štěnicemi, nejprve uskladněte do igelitových pytlů. Ptáte se proč? Odpověď je naprosto jednoduchá. Kdybyste to neučinili, po cestě byste mohli škůdce nechtěně vytřepat a roznést do okolních místností.

Jakmile se vám vše podaří uklidit, ložní prádlo, oblečení i veškeré další textilie vyperte na 60 °C, nejlépe alespoň po dobu 90 minut. Nezapomeňte při tom ani na pelíšek a hračky domácích mazlíčků. Pokud nemůžete oblečení vyprat ihned nebo nechcete dražší kousky zničit vysokou teplotou praní, zkuste ho v igelitových pytlích umístit do mrazáku. Teplotu nastavte na -17 °C a oblečení nechte na místě alespoň po dobu jednoho týdne.

Abyste vypudili štěnice z oblečení a dalších textilií, ideální je vyprat vše na vysokou teplotu alespoň po dobu 90 minut.

Preventivní opatření

Štěnice si domů můžete přinést společně s oblečením z druhé ruky nebo ve starém nábytku, ale klidně i z obyčejné městské hromadné dopravy. Žádnou výjimkou nejsou ani situace, kdy si tyto škůdce přivezete s sebou z luxusní dovolené. Jak takové situaci zabránit? Můžete vyzkoušet několik preventivních opatření:

  • Při návštěvě jakéhokoliv ubytovacího zařízení důkladně zkontrolujte postele.
  • Dobré je zkontrolovat nejen ložní prádlo, ale také matrace, gauč, skříně a zásuvky.
  • Zavazadla ani jiné osobní věci neuskladňujte pod postel.
  • Kufry vždy pokládejte na tvrdý povrch.
  • Po návratu domů všechna zavazadla důkladně prohlédněte.
  • Kufry můžete nechat stát venku a veškeré prádlo vyperte na vysokou teplotu.

TIP: Cena hubení štěnic

Přemnožily se u vás doma nebo ve firmě štěnice? Zapomeňte na stud a kontaktujte naše odborníky z ASD Servis! Vyřešíme váš problém se škůdci rychle, bezpečně a efektivně!

Fotogalerie

Kam dál?

Jak vypadá štěnice

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost...

Více informací
Jak vypadá štěnice

Jak se zbavit štěnic

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat.

Více informací
Jak se zbavit štěnic

Jak vyhubit štěnice

Jakmile doma objevíte štěnice, nebojte se jednat. Štěnice se velmi rychle rozmnožují, pokud se přemnoží, bude jejich likvidace nadlidský úkol. V každém případě je nutný zásah odborné firmy, která...

Více informací
Jak vyhubit štěnice

Jak vypadá kousnutí od štěnice

Jestliže se ráno probouzíte s červenými pupínky, které v průběhu dne začnou nesnesitelně svědit a vypadají jako štípanec od komára nebo od blechy, je možné, že jde o kousnutí od štěnice.

Více informací
Jak vypadá kousnutí od štěnice

Jak poznat štípance od štěnic

Probudili jste se a máte na sobě štípance? Neberte to na lehkou váhu, může jít o přítomnost štěnic. Štěnice jsou odolné proti většině běžně dostupných přípravků a proto je nutná odborná...

Více informací
Jak poznat štípance od štěnic

Štěnice v bytě. Co teď?

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost...

Více informací
Štěnice v bytě. Co teď?

Dýmovnice na štěnice

Často se nás ptáte, jak se zbavit štěnic svépomocí. Odpověď je zcela jednoduchá, svépomocí se štěnic zbavíte velmi obtížně a doporučujeme volat specialisty na hubení štěnic.  Jedno z možných...

Více informací

Brouci v bytě

Našli jste v bytě brouky a nevíte si s nimi rady? Nezoufejte, poradíme vám, jak je správně identifikovat a co nejrychleji hmyz v domácnosti zlikvidovat.

Více informací
Brouci v bytě

Pasti na štěnice

Nastěhovaly se k vám domů štěnice a vy teď marně přemýšlíte, jak se jich co nejrychleji zbavit? Bude nejlepší použít volně dostupné pasti, univerzální postřiky a dýmovnice? Ačkoliv tyto prostředky...

Více informací
Pasti na štěnice