Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt blech v uzavřených prostorách (domácnosti, firmy, sklady), je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost zajišťuje jejich odbornou likvidaci v Praze a okolí.
Objevili jste po probuzení na těle větší množství zarudlých štípanců? V tom případě je velice pravděpodobné, že se jedná o bleší kousnutí. Blechy se ve vašem obydlí mohou usídlit, i když důsledně dbáte o čistotu. Nejčastěji je k vám zanesou domácí mazlíčci nebo si je můžete přivézt z dovolené.
Jak blechu poznáte
Blecha obecná (lat. Pulex irritans), která se někdy označuje také jako blecha lidská, byla v minulosti nejrozšířenějším lidským parazitem. V dnešní době však převažuje výskyt blechy psí a blechy kočičí, které ovšem mohou napadnout i člověka a navíc přenášejí různé nemoci. V České republice se momentálně vyskytuje zhruba 90 různých druhů blech. Tito škůdci mají černou či hnědou barvu a jejich tělo je ze stran typicky zploštělé. Jedná se o bezkřídlý skákavý hmyz, který dorůstá velikosti až 8 milimetrů, napadá teplokrevné živočichy a živí se jejich krví.
Blechy žijí po celé zeměkouli a patří mezi významné ektoparazitické přenašeče nemocí. Napadají teplokrevné živočichy, sají jejich krev a zanechávají po sobě nepříjemné štípance.
Pokud zjistíte, že se k vám tento obtížný hmyz nastěhoval, neváhejte a zavolejte si odbornou pomoc - volejte ihned na telefonní číslo 736 226 368.
Vzhled blešího kousnutí
Pro blechu je typické, že si na kůži vytváří cestičky, štípance se proto obvykle vyskytují v řadě a blecha kousnutí většinou provádí ve větším množství. Samotné poštípání blechou není cítit a nijak nebolí, takže ho můžete na těle zpozorovat až po několika hodinách.
Jak vypadají štípance od blech?
- Štípnutí od blechy na kůži vytvoří červený flíček s krvavým centrem.
- Zarudlá ranka, která se po štípnutí objeví, bývá zhruba 1 centimetr velká.
- Kousance od blech svědí a mnohdy dokonce pálí.
- Okolí rány může být velmi bolestivé.
- U citlivějších jedinců se mohou objevit také krvácivé pupínky.
- Poštípání od blech většinou zmizí během několika hodin nebo dnů.
Blechy štípance nejčastěji zanechávají v oblasti zad, trupu, krku a paží. Kromě toho je můžete zpozorovat také na nohách, a to především v okolí kotníků a pod ohyby kolen, nebo je najdete v ohybech loktů a pod prsy. Poraněné místo na kůži obvykle velmi rychle zrudne a kolem rány se tak vytvoří červené kolečko. Jelikož je obtížné odlišit bleší kousnutí od jiných hmyzích štípanců, lidé si tyto rány často pletou se štípnutím od štěnice nebo komára . Dokonce ani lékaři někdy nevědí, jak poznat kousnutí od blechy, a tyto kožní problémy proto často spojují s jiným onemocněním.
Bleší kousnutí vypadá jako červené kolečko s tmavším centrem, bývá zhruba 1 centimetr velké a obvykle nepříjemně svědí nebo pálí.
Kousnutí od blechy může u citlivějších jedinců vyvolat nepříjemnou alergickou reakci, která způsobuje silné svědění, vznik kopřivky, otoků a ekzému nebo dokonce dýchací potíže.
Bleší štípance obvykle během několika hodin samy zmizí. Dobré je však omýt postižená místa mýdlovou vodou, vydezinfikovat je, a pokud svědí, přiložit chladivý obklad nebo použít speciální mast.
Co dělat, když objevíte bleší štípance?
Jakmile na svém těle objevíte štípance od blechy, je třeba začít okamžitě jednat. Situaci byste rozhodně neměli podceňovat, protože tito paraziti přenášejí různá nebezpečná onemocnění a jejich kousance vám mohou způsobit nepříjemné potíže. Důležité je proto bleší kousnutí správně ošetřit a kontaktovat odbornou firmu na hubení blech, která vás nevítaných návštěvníků zbaví jednou provždy. Volejte ihned na telefonní číslo 736 226 368 - v Praze přijedeme do 2 hodin!
Léčba kousnutí od blechy
Bleší štípance byste si rozhodně neměli škrábat, může totiž dojít k zanesení infekce a následnému zanícení rány. Jak tedy kousance od blechy co nejlépe ošetřit? Postižené místo omyjte teplou mýdlovou vodou a dobře vydezinfikujte. Abyste se zbavili nepříjemného otoku, můžete na ránu přiložit chladivý sáček nebo pytlík ledu. Pokud vás bleší štípance nepříjemně svědí a pálí, můžete rány ošetřit také pomocí Fenistil gelu nebo jiné chladivé masti. Lékař vám následně může doporučit octanový krém, kalamínové mléko či kortizonovou mast. Jestliže máte doma rostlinu aloe vera, můžete na ránu přiložit také její list, pokožku ale uklidní i speciální aloe vera gel nebo sprej.
Jak vyléčit bleší štípance podle babských rad?
- Omyjte rány zeleným, černým nebo levandulovým čajem,
- Potřete bleší kousance drcenou bazalkou nebo bazalkovým olejem,
- Potřete štípance od blechy výtažkem z echinacey,
- Potřete postižená místa kokosovou dření a na hodinu je zabalte do ručníku,
- Vyzkoušejte vlažnou vločkovou koupel, která pokožku příjemně zklidní.
Alergická reakce na bleší kousnutí
Kromě toho, že blechy značně znepříjemňují život lidem i domácím mazlíčkům, vám mohou způsobit také závažné zdravotní problémy. Alergie na bleší kousnutí u člověka i u zvířat je způsobená přecitlivělostí na látky obsažené v bleších slinách. U pacientů obvykle vyvolává silné svědění, kopřivku, nepříjemné otoky a ekzém, může ale přivodit také dýchací potíže. V případě, že vás trápí mírnější alergická reakce na kůži, můžete využít volně dostupná antihistaminika. K dispozici jsou například tyto léky:
- Fenistil gel,
- Zodac,
- Zyrtec,
- Xyzal.
Silnější alergická reakce na bleší štípance může přetrvávat dokonce i 2-4 týdny po kontaktu s parazitem. Jestliže se taková reakce objeví u dětí, seniorů či pacientů s oslabenou imunitou, měli byste pro jistotu okamžitě vyhledat lékařskou pomoc. To samé platí také ve chvíli, kdy kožní a dechové problémy přetrvávají delší dobu a situace se nijak nelepší. Pokud z blešího kousnutí začne vytékat hnis, může se jednat o sekundární infekci. I v tomto případě je dobré urychleně vyhledat lékaře, který vám doporučí, jak dále postupovat a zánět co nejrychleji vyléčit.
Jaké nemoci blechy přenášejí
Blechy jsou známé také tím, že dokáží na zvíře a výjimečně i na člověka přenést řadu parazitů a nebezpečných onemocnění. Mezi tyto choroby patří například Lymeská borelióza, bartonelóza, tularémie nebo třeba skvrnivka krysí (endemický tyfus). Kromě toho blechy přenášejí také různé druhy tasemnic. Vzhledem k mnoha různým nemocem, které vám mohou blechy způsobit, byste jejich přítomnost v domácnosti neměli nikdy podceňovat. Pokud na svém těle objevíte bleší kousnutí nebo doma najdete jiné známky toho, že se u vás blechy přemnožily, okamžitě kontaktujte naše odborníky na hubení blech, kteří vás nepříjemných parazitů rychle a efektivně zbaví.
Volejte ihned na telefonní číslo 736 226 368 - v Praze přijedeme do 2 hodin!
Kam dál?
Jak se zbavit blech
Bezkřídlý hmyz co štípe, hnědé až černé barvy? Blecha! S blechami nejčastěji přicházejí do styku majitelé psů a koček, ale přinést do vašeho domova si ji můžete téměř odkudkoli. Dnes už jistě...
Více informacíLikvidace blech v domácnosti
Dobrou noc, ať tě blechy štípou celou noc. Ale co když se sen stane skutečností? Jediným řešením je rychle jednat! Blechy jsou jedním z nejčastějších parazitů, který dokáže znepříjemnit život...
Více informacíJak poznat blechy v bytě
Objevili jste na sobě štípance podezřele seřazené do řady? Je možné že máte doma blechy. Blecha je skákavý hmyz, který se živý krví savců.
Více informací