Pro nezávaznou konzultaci nebo objednávku volejte 736 226 368.

Jak vypadá štěnice

Jak vypadá štěnice

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost zajišťuje jejich odbornou likvidaci v Praze a okolí. 

Jedná se o hmyz, který Vás trápí po celý rok. Jak ji bezpečně poznat? 

Štěnice domácí

Štěnice domácí (latinsky Cimex lectularius) je druh polokřídlého hmyzu, který se živí lidskou krví. Tento běžný lidský parazit se vyskytuje po celém světě a podle místa, kde se s ním můžete setkat nejčastěji, se někdy nazývá také štěnice postelová.

Štěnice v dnešní době nejsou pouze záležitostí domácností nižších tříd a lidí, kteří zanedbávají úklid a hygienu. Mohou se k vám dostat v zavazadlech z luxusní dovolené, z nábytku po prarodičích nebo třeba ze starých obrazů. Hubení štěnic je velmi složitá záležitost. Při zjištění jejich přítomnosti proto raději zavolejte odbornou pomoc, abyste si ušetřili budoucí trápení.

Štěnice domácí

Štěnice domácí je druh polokřídlého hmyzu, který vypadá jako ploštice bez křídel, má tři páry nohou a na hlavě čtyřčlánková tykadla.

02: Štěnice v matraci
Štěnice v posteli

 

Jak vypadají štěnice a jak je poznat

Jak vypadají štěnice domácí? Tito škůdci žijí průměrně jeden až jeden a půl roku. Jsou to ploštice bez křídel, které mohou svým vzhledem připomínat jadérko jablka. Mají tři páry nohou a na hlavě čtyřčlánková tykadla. Jejich vývoj se dělí do 3 stádií - vajíčko, nymfa a dospělý jedinec.

  • Vajíčka štěnic vypadají jako bílé podlouhlé válečky, které nedosahují ani délky jednoho milimetru. Po jejich rozmáčknutí budete na prstech cítit typický nepříjemný zápach.
  • Nymfy mají pět vývojových stádií, během kterých se tyto larvy štěnic postupně mění v dospělého jedince. Vypadají podobně jako dospělý hmyz, jsou ale podstatně menší (zhruba 1,3 milimetru) a jejich tělo je částečně průhledné.
  • V dospělém stádiu štěnice dosahují délky až 7 milimetrů. Mají ploché oválovité tělo, které je zbarvené do žlutohnědé až červenohnědé barvy a po nasátí krve se zaoblí.

Vývoj štěnice od vajíčka trvá při teplotě 23–25 °C zhruba 30–50 dní. Po dosažení pohlavní dospělosti mohou samičky klást vajíčka, které v úkrytech přilepují svým sekretem k podkladu. V průběhu života může samička štěnice naklást 200 až 500 vajíček.

Jak poznat štěnice

Vývoj štěnic se dělí do tří stádií - vajíčka, nymfy a dospělí jedinci, kteří dosahují délky až 7 milimetrů.

 

Štěnice domácí 2

Štěnice zakládají kolonie ve vhodných úkrytech, odkud v noci vylézají ven a sají lidskou krev, což se projeví přítomností kousnutí na odhalených částech těla.

 

 04: Trus od štěnice

 V bytě se může objevit trus štěnic a také svlečky (exuvia), které zůstávají po přechodu štěnic do dalšího stádia.

Kolonie štěnic

Štěnice patří mezi tzv. gregarický hmyz, který se rád sdružuje. Ve vhodných úkrytech proto zakládají velké kolonie. Ve dne se skrývají za nábytkem nebo pod podlahou, v noci však vylézají ven a sají lidskou krev. Jejich přítomnost poznáte hlavně podle štípanců (kousnutí), které na vás přes noc štěnice zanechají.

Že se u vás v bytě usídlila kolonie štěnic, poznáte také podle jejich trusu. Výkaly vypadají jako shluky malých černých teček, které můžete najít třeba pod postelí a které se po namočení vodou rozpijí. Kromě toho se na místě mohou objevit i larvy štěnice nebo průsvitné svlečky (exuvia) různých velikostí. Ty zůstávají po štěnicích při přechodu do dalšího vývojového stádia.

Štěnice začnou opouštět své kolonie, pokud dojde k nějakému náhlému vyrušení. Může se jednat například o otřesy, silnější světlo nebo třeba aplikaci insekticidů.

Štěnice a jejich potrava

Štěnice nesají krev každý den, mezi krmením může uplynout dokonce několik týdnů. Díky tepelným senzorům na tykadlech dokáží člověka lokalizovat až na vzdálenost 1,5 metru. Při vysokém stupni zamoření se s nimi můžete setkat nejen v noci, ale také během dne, kdy se pohybují na volně přístupných místech (například nábytek, stěny, podlaha nebo okenní rámy).

Štěnice bodají převážně na odhalených částech těla, pod peřinu nebo pod oblečení se většinou nedostanou. Samotné zakousnutí a sání krve trvá zhruba 5–10 minut. Při vpichu vstřikují do rány anestetikum, takže zpočátku nebolí a zánět se projeví až později.

Štěnice navíc vydrží bez potravy i několik měsíců. Možná délka jejich hladovění závisí především na teplotě. Při 23 °C vydrží bez potravy 70–136 dní, při 18 °C to může být 143–260 dní.

Vliv na člověka

Výskyt štěnic může být zpočátku nepozorovaný. Jejich přítomnost ve vašem obydlí ale může způsobit spoustu nepříjemností.

Jedná se hlavně o:

  • imunitní reakce v místech bodnutí,
  • nespavost,
  • psychický stres.

Pokud se u vás doma objevily štěnice, může vás trápit také pocit vyloučení ze společnosti. Lidé ze západní Evropy totiž často považují výskyt těchto parazitů za projev nepořádku a zanedbávání osobní hygieny. Mnozí jsou dokonce přesvědčení o tom, že lidé přenášejí štěnice na sobě (jako vši nebo blechy), to však není pravda.

Další druhy štěnic

Existuje několik dalších druhů štěnic, se kterými se můžete v životě setkat. V praxi je ovšem velice obtížné určit, o který konkrétní druh se jedná. Pokud se ale výskyt těchto škůdců projeví na lidské kůži, můžete si být jistí, že se jedná o štěnici domácí.

Štěnice ptačí

Štěnice ptačí (Cimex hirundinis) je parazit, který je menší než štěnice domácí a žije v hnízdech hostitelských ptáků. Často jsou to třeba jiřičky, vlaštovky nebo rorýsi. Odtud ale mohou štěnice pronikat také do lidských obydlí a příležitostně se pokoušejí sát i na lidech. Tento druh je u nás velice rozšířený, u lidí se ale trvale neudrží.

Štěnice tropická

Štěnice tropická (Cimex hemipterus) je velmi podobná štěnici domácí. Jedná se ale o teplomilný druh, který žije v tropických oblastech a do České republiky je občas zavlečen z teplých krajů.

Štěnice holubí

Štěnice holubí se nejčastěji vyskytuje v okolí hnízdišť holubů a lejsků. Je prakticky nerozlišitelná od štěnice domácí, u lidí se ale neudrží. Kromě toho existuje ještě štěnice netopýří, která žije trvale v koloniích netopýrů, odkud v ojedinělých případech proniká do lidských bytů.

Štěnice tropická

Kromě štěnice domácí se v lidských obydlích mohou objevit také další druhy - štěnice ptačí a štěnice tropická (na obrázku).

 

 Štěnice tropická 2

Štěnice tropická představuje teplomilný druh, který je do České republiky občas zavlečen z tropických oblastí.

Fotogalerie

Kam dál?

Jak se zbavit štěnic

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat.

Více informací
Jak se zbavit štěnic

Jak vyhubit štěnice

Jakmile doma objevíte štěnice, nebojte se jednat. Štěnice se velmi rychle rozmnožují, pokud se přemnoží, bude jejich likvidace nadlidský úkol. V každém případě je nutný zásah odborné firmy, která...

Více informací
Jak vyhubit štěnice

Jak vypadá kousnutí od štěnice

Jestliže se ráno probouzíte s červenými pupínky, které v průběhu dne začnou nesnesitelně svědit a vypadají jako štípanec od komára nebo od blechy, je možné, že jde o kousnutí od štěnice.

Více informací
Jak vypadá kousnutí od štěnice

Jak poznat štípance od štěnic

Probudili jste se a máte na sobě štípance? Neberte to na lehkou váhu, může jít o přítomnost štěnic. Štěnice jsou odolné proti většině běžně dostupných přípravků a proto je nutná odborná...

Více informací
Jak poznat štípance od štěnic

Štěnice v bytě. Co teď?

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost...

Více informací
Štěnice v bytě. Co teď?

Dýmovnice na štěnice

Často se nás ptáte, jak se zbavit štěnic svépomocí. Odpověď je zcela jednoduchá, svépomocí se štěnic zbavíte velmi obtížně a doporučujeme volat specialisty na hubení štěnic.  Jedno z možných...

Více informací

Brouci v bytě

Našli jste v bytě brouky a nevíte si s nimi rady? Nezoufejte, poradíme vám, jak je správně identifikovat a co nejrychleji hmyz v domácnosti zlikvidovat.

Více informací
Brouci v bytě

Pasti na štěnice

Nastěhovaly se k vám domů štěnice a vy teď marně přemýšlíte, jak se jich co nejrychleji zbavit? Bude nejlepší použít volně dostupné pasti, univerzální postřiky a dýmovnice? Ačkoliv tyto prostředky...

Více informací
Pasti na štěnice