Pro nezávaznou konzultaci nebo objednávku volejte 736 226 368.

Jak vypadá šváb a jeho kousnutí?

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt švábů ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost zajišťuje jejich odbornou likvidaci v Praze a okolí. Přejít na kontakty

Zahlédli jste ve své domácnosti nějakého brouka a nejste si jistí, jestli to náhodou nebyl šváb? Nebo jste na těle objevili podivné rány, které vypadají jako hmyzí kousnutí, a máte dojem, že by za ně mohli být zodpovědní právě tito škůdci? O švábech se mezi lidmi říká, že jsou téměř nezničitelní, a tento výrok není daleko od pravdy. Poradíme vám, jak šváby zaručeně rozpoznat a co dělat, pokud náhodou dojde k tomu, že na vás zaútočí.

Švábi

Když někdo zmíní, že se u nich doma usídlili nezvaní návštěvníci v podobě otravných švábů, většina lidí se okamžitě otřese. A není se čemu divit, tito škůdci totiž trápí naše domácnosti od nepaměti.

Vývojově patří švábi k nejstarším skupinám hmyzu a na světě se momentálně vyskytuje více než 3 500 různých druhů.

Se kterými druhy švábů se u nás můžete setkat?

V České republice se ve volné přírodě vyskytuje pět různých druhů švábů. Je to například šváb lesní český, rusec či rusec laponský. Kromě toho se však na našem území zabydlelo také dalších šest druhů těchto drobných živočichů, kteří sem však byli zavlečeni, nejsou zvyklí na naše přírodní podmínky a dokáží tak přežít zimu pouze ve vytápěných prostorách.

České domácnosti nejčastěji obývá šváb hnědopruhý či rus domácí. Zástupci obou těchto druhů dosahují velikosti 10-15 milimetrů a řadí se mezi všežravce. Zatímco rus domácí však preferuje mírně teplé a vlhké prostředí, šváb hnědopruhý dává přednost mnohem vyšším teplotám a rád se proto schovává v podkroví nebo v blízkosti elektrických zařízení.

Další známé druhy obývající české domácnosti:

  • šváb obecný,
  • šváb americký,
  • šváb australský,
  • šváb hnědý.

Mezi další známé zástupce tohoto řádu patří šváb šedý, šváb turkistánský nebo šváb smrtihlav. Tyto druhy obvykle vyhledávají chovatelé hmyzožravých živočichů, jelikož slouží jako potrava pro hady, pavouky nebo třeba ještěrky. Známý je také šváb madagaskarský, který dorůstá délky až 8 centimetrů a při ohrožení vydává typické syčivé zvuky. Můžete se s ním setkat třeba v zoo, ale lidé si ho pořizují také pro zájmový chov.

jak vypadá šváb 1

České domácnosti se nejčastěji potýkají s přemnožením švába hnědopruhého či rusa domácího, kteří mohou dorůstat do velikosti až 15 milimetrů. Typické znaky švábů

 

Zajímá vás, jak poznat švába s naprostou jistotou? Švábi mají zploštělé tělo zbarvené do čistě hnědé, hnědočerné či nažloutlé barvy. Jejich hlava je osazena dvojicí dlouhých tykadel a jako většina hmyzu mají šest nohou, které jsou ostnaté a umožňují jim poměrně rychlý běh. Ačkoliv mají také křídla, nelétají. 

Máte doma šváby? Neodkladně volejte na 736 226 368!

O švábech je známo, že patří mezi nejodolnější a nejpřizpůsobivější hmyz. Vydrží totiž bez potravy klidně celé měsíce a navíc jsou schopni přežít také poměrně vysoké dávky radioaktivního záření. Zároveň patří mezi dlouho žijící druhy hmyzu.

jak poznat švába

Způsob života švábů

Zatímco švábi, kteří se pohybují ve volné přírodě, bývají aktivní během dne, škůdci žijící v blízkosti člověka vylézají ze svých skrýší hlavně v noci. Můžete je často zpozorovat v kuchyni nebo v koupelně. Mají totiž rádi místa, kde je dostatečně vlhko a teplo, jako jsou například prostory za topením nebo pod vanou nebo lednicí. Zároveň však vyhledávají skrýše, které se nachází nedaleko vhodného zdroje potravy.

Švábi jsou býložravci i všežravci. Nejčastěji se živí rostlinnými zbytky, ale nepohrdnou ani potravinami z vaší kuchyně a jsou dokonce schopní ulovit některé menší živočichy. Nejen že tito nezvaní návštěvníci otravují člověka svou přítomností a nepříjemným zápachem, který vydávají, ale mohou také ohrozit vaše zdraví.

Čím jsou švábi nebezpeční?

  • velice rychle se množí,
  • znehodnocují potraviny,
  • přenášejí různé alergeny,
  • přenášejí choroby a parazity.

Jak se k vám švábi dostali?

Lidé si často myslí, že když se někde objeví švábi, je to známka zanedbaných hygienických standardů. To samozřejmě může být pravda, ale tito škůdci se mohou objevit i v domácnostech, které jsou perfektně uklizené. Vajíčka švábů si totiž můžete domů přinést společně s potravinami nebo ve zboží z druhé ruky. Výjimkou není ani situace, kdy k vám švábi sami přicestují z restaurace nebo si je přivezete v kufru z exotické dovolené. 

jak vypadá šváb 2

Přemnožení švábů ve vašem objektu poznáte podle podivného cvrlikání, velice nepříjemného zápachu a přítomnosti trusu, který se podobá mleté kávě.

 

Zavolejte profesionály 

Při nálezu švábů v bytě je nutné situaci okamžitě začít řešit a kontaktovat odbornou deratizační a dezinsekční firmu, která se o hubení švábů postará. Pokud na vás švábi opravdu zaútočí, rány je dobré omýt mýdlovou vodou a vydezinfikovat. Poté můžete přiložit chladivý obklad nebo na podrážděné místo nanést některý z antihistaminických přípravků. Jestliže se dostaví alergická reakce, neprodleně kontaktujte lékaře.

Hubení švábů svépomocí je téměř nemožné.

Pokud se u vás přemnožili, kontaktujte raději naše odborníky z ASD SERVIS!

Kam dál?

Jak vyhubit šváby

Pokud jste zaznamenali výskyt švábů ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost zajišťuje jejich...

Více informací
Jak vyhubit šváby