Pro nezávaznou konzultaci nebo objednávku volejte 736 226 368.

Jak vypadá alergická reakce na pokousání a poštípání hmyzem?

Jak vypadá alergická reakce na pokousání a poštípání hmyzem?

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali nadměrný výskyt hmyzu - zejména štěnice, švábi, blechy či mravenci, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost zajišťuje jejich odbornou likvidaci v Praze a okolí. Přejít na kontakty.

Objevily se vám na rukou či nohou nepříjemně svědící červené skvrny, trápí vás alergická vyrážka po celém těle, cítíte se unaveně nebo máte dokonce i velké dýchací obtíže? V tom případě je možné, že vás pokousal či poštípal nějaký nepříjemný hmyz a projevila se u vás silnější alergická reakce. Přečtěte si, jak poznáte štípanec od mravence, komára, blechy, vosy a včely a jak tyto rány správně ošetřit.

Asi každý z nás už někdy v životě zažil nějaký ten štípanec nebo pokousání hmyzem. Tato drobná zranění jsou obzvlášť v letních měsících naprosto běžná a pro někoho dokonce i na denním pořádku. Stejně byste je ale neměli podceňovat. Některé z nás totiž trápí alergie na bodnutí či poštípání hmyzem a setkání s těmito drobnými živočichy tak může být velice nebezpečné.

Nejen že vám pokousání či poštípání hmyzem může způsobit nepříjemnou bolest a svědivé pupínky, které se budou hojit ještě několik dnů i týdnů, u citlivějších lidí může vyvolat také silnou alergickou reakci. Jedná se v podstatě o nepřiměřenou odpověď organismu na vnější podnět, jejíž projevy se mohou lišit podle toho, jaký hmyz je za štípance zodpovědný.

Ohledně hubení hmyzu volejte ihned na telefonní číslo 736 226 368 - v Praze přijedeme do 2 hodin!

Alergie na vosí bodnutí

Vosy patří mezi blanokřídlý hmyz, mají tenké lesklé černo-žluté tělo bez chloupků a své žihadlo mohou použít opakovaně. Živí se nektarem a rády se zdržují třeba ve vysoké trávě, na louce nebo v okolí jídla a sladkých nápojů. Pokud vás tento drobný hmyz pobodá, jeho žihadlo obvykle v ráně nenajdete. V místě vpichu však vypustí vosí jed, který je zodpovědný za nepříjemnou reakci organismu.

Příznaky vosího bodnutí zahrnují bolest v místě vpichu, otok, zarudnutí, svědění či výsev kopřivky. Jestliže se jedná o normální reakci, problémy by měly během několika hodin samy od sebe odeznít. Lékaři však doporučují ránu omýt vodou s mýdlem, přiložit na místo ledový obklad nebo ho ošetřit pomocí volně prodejných antihistaminik.

Slabší alergická reakce vyvolává u pacientů výraznější a déletrvající otoky, nepříjemné svědění a v některých případech i nevolnost. Pokud se však dostaví silná alergická reakce na vosí bodnutí, situace je velice nebezpečná, jelikož i jedno vosí žihadlo s malým množstvím jedu může být pro některé pacienty smrtelné.

Příznaky těžké alergické reakce:

  • Velice silná bolest v místě vpichu i kolem něj
  • Rychle se šířící rudá svědivá vyrážka
  • Nevolnost, bolesti břicha, průjem a zvracení
  • Zrychlený puls
  • Prudký pokles krevního tlaku
  • Ztížené dýchání či dušení
  • Polykací obtíže
  • Promodrávání kůže
  • Poruchy vědomí

Nepřiměřená alergická reakce na vosí bodnutí může člověku během několika minut způsobit anafylaktický šok, bezvědomí, zástavu srdeční činnosti i dýchání. V takovém případě je nutné okamžitě zavolat záchrannou službu a aplikovat speciální injekční pero s adrenalinem, které by u sebe každý alergik měl vždy nosit.

Alergická reakce po bodnutí včelou

Včely podobně jako vosy patří mezi blanokřídlý hmyz, jejich černo-žluté tělo je však pokryté drobnými chloupky. Na rozdíl od vosího bodnutí zanechávají včely v ráně své žihadlo, takže je nutné jednat velice rychle. Žihadlo byste měli vytáhnout pinzetou, obráceným nožem nebo nehtem. Jeho konec však nemačkejte, abyste do rány neuvolnili ještě více jedu.

Pokud vás bodne včela, příznaky jsou obvykle velmi podobné jako u vosích štípanců. Dostaví se silná bolest v místě vpichu, rána zarudne, svědí a může se objevit nepříjemný otok. Postižené místo je dobré umýt vodou s mýdlem a následně ošetřit pomocí ledového obkladu či chladivé masti. Někteří lidé tvrdí, že od bolesti pomůže také přikládání cibule nebo plátků citronu.

Alergická reakce na štípnutí včelou má v podstatě stejné projevy, jako když pacienta trápí alergie na vosí bodnutí. Mezi nejčastější příznaky patří silné bolesti, otoky, svědící vyrážka, nevolnost, zrychlený puls, ztížené dýchání či polykací obtíže. Alergie na včelí bodnutí může zároveň vyvolat anafylaktický šok a srdeční zástavu, proto je nutné v takové situaci okamžitě kontaktovat lékaře a případně pacientovi píchnout injekci adrenalinu.

Alergická reakce na komáří bodnutí

Ačkoliv se jim lidé snaží co nejúčinněji vyhýbat, štípance od komárů již tradičně patří k letním dovoleným a teplým večerům u vody. Jestliže člověk kolem sebe slyší nepříjemné bzučení, na svém těle následně ucítí silnou bolest a zpozoruje velké štípance od hmyzu, obvykle tyto rány přičítá právě všudypřítomným komárům.

Většina lidí na komáří štípnutí reaguje bez větších komplikací. Místo kousnutí zarudne, objeví se pupínek velký až jeden centimetr a rána v okolí vpichu nepříjemně svědí či bolí. U zdravého člověka se postižené místo obvykle zahojí během několika dnů a není třeba ho nijak speciálně léčit. V případě, že je však svědění nesnesitelné, můžete na štípanec nanést nějaký antihistaminický či chladivý přípravek.

Komáří sliny mohou nicméně u citlivějších jedinců vyvolat také alergickou reakci. Mezi projevy alergie na komáří štípnutí patří například:

  • Silnější svědění
  • Kopřivka po celém těle
  • Větší otoky i mimo oblast kousnutí
  • Zánět lymfatických cév a zduření uzlin
  • Celková slabost
  • Dušnost a sípání
  • Anafylaktický šok

Pokud se dostaví mírnější alergie na komáry, můžete vyzkoušet studenou koupel, ledování postižených míst na kůži nebo nějaký protialergický lék ze skupiny antihistaminik. Silná alergická reakce na komáří štípnutí však vyžaduje okamžité přivolání lékaře a v případě anafylaktického šoku také aplikaci adrenalinu pomocí speciálního pera.

Alergie na komáří štípnutíAlergická reakce na komáří štípance způsobuje silné svědění, výsev kopřivky, větší otoky i mimo oblast kousnutí, zduření uzlin, slabost a dušnost, nebo dokonce anafylaktický šok.

Alergie na mravenčí kousnutí

Mravenci patří mezi nejpočetnější hmyzí skupiny, které na naší planetě existují. U nás se nejčastěji setkáte s mravencem obecným, červeným, lesním nebo třeba s nechvalně známým faraonem. Tyto druhy sice obvykle na člověka neútočí, někdy však mohou svými kusadly na lidské kůži způsobit nepříjemné štípance. Pokud jde o tropické mravence, ti dokonce používají své maličké žihadlo.

Alergická reakce po kousnutí mravenci představuje obvykle spíše lokální záležitost. Projevuje se zarudnutím, svěděním a vznikem menších či větších bolestivých otoků. U citlivějších jedinců se může dostavit také dušnost, sípání, nevolnost a v nejhorším případě také anafylaktický šok. Takovou situaci je opět nutné okamžitě řešit a přivolat lékaře.

Alergie na mravenčí kousnutíPokud jde o alergickou reakci na mravenčí kousnutí, jedná se spíše o lokální záležitost. Projevy zahrnují zarudnutí, svědění, vznik bolestivých otoků a v některých případech i dušnost nebo nevolnost.

Alergie na bleší kousnutí

Ačkoliv si lidé často myslí, že blechy žijí pouze ve špinavých domácnostech, mohou se objevit i na místech, kde je dokonale uklizeno. Do bytu je totiž mohou přinést domácí mazlíčci nebo si je jednoduše přivezete v kufru z dovolené. V současné době u nás převažuje výskyt blechy psí a kočičí, tyto druhy však mohou napadnout také člověka a přenášejí navíc různé nemoci.

Jak vypadá kousnutí od blechy?

  • Jedná se o červený flíček s krvavým centrem
  • Zarudlá rána je asi 1 centimetr velká
  • Štípance svědí a pálí
  • Okolí rány je velmi bolestivé

Blechy po sobě nejčastěji zanechávají červené štípance na nohách, v oblasti zad, trupu a paží. Jejich kousnutí najdete obvykle v řadě za sebou, protože si na kůži vytváří cestičky. Rány byste si rozhodně neměli škrábat, aby se do nich nedostala infekce. Postižené místo naopak omyjte teplou mýdlovou vodou, vydezinfikujte a přiložte chladivý obklad. Dále můžete vyzkoušet také Fenistil gel, octanový krém nebo kortizonovou mast.

Kromě toho, že blechy znepříjemňují život domácím mazlíčkům, může se v některých případech dostavit také alergie na bleší kousnutí u člověka. Taková reakce vyvolává silné svědění, kopřivku, otoky, ekzém nebo třeba dýchací potíže. Pokud jde pouze o slabší projevy, můžete využít volně dostupná antihistaminika. Jestliže je však alergická reakce na kůži silná, je nutné vyhledat lékařskou pomoc.

Alergie na bleší kousnutí se může projevit u zvířat i u člověka. Vyvolává silné svědění, kopřivku, otoky, ekzém nebo třeba dýchací potíže.

Při nálezu většího množství štípanců, které pravděpodobně způsobily blechy nebo štěnice, byste měli okamžitě začít tuto situaci řešit. Zkontrolujte své zvířecí miláčky a podívejte se, zda v bytě objevíte podezřelé známky hmyzí přítomnosti, jako je například trus. Jestliže se vaše podezření na výskyt škůdců potvrdí, ihned kontaktujte odbornou pomoc na hubení hmyzu.

Volejte ihned na telefonní číslo 736 226 368 - v Praze přijedeme do 2 hodin!

Kam dál?

Jak na mravence

Mravenec je v České republice nejhojnější, drobný druh mravence. Obývají různá stanoviště a nevyhýbají se ani lidským obydlím. Velikost mravence se pohybuje od několika milimetrů až po několik...

Více informací
Jak na mravence

Jak se zbavit mravenců

Narazili jste ve svém domově na mravence a rozhodli jste se je zlikvidovat vlastními silami? Pokud se tito drobní škůdci ve vašem příbytku již rozmnožili, jejich hubení bude velký oříšek. Nejprve...

Více informací
Jak se zbavit mravenců

Mravenci v bytě

Mravenci v bytě mohou být velmi nepříjemnou záležitostí. Každý z nás si určitě vybaví dlouhé zástupy malých mravenců, kteří cestují ke zdroji potravy, ale jak se jich zbavit?

Více informací

Jak probíhá likvidace mravenců

Jestliže se u vás v bytě objeví mravenci, je velmi obtížné se jich zbavit. Můžete využít babských rad, ale ty nejsou vždy účinné a mravenci se mohou vrátit. Na svých cestách totiž zanechávají...

Více informací
Jak probíhá likvidace mravenců