Pro nezávaznou konzultaci nebo objednávku volejte 736 226 368.

Jak na mravence v kuchyni, bytě či zahradě?

Jak se zbavit mravenců

Narazili jste ve svém domově na mravence a rozhodli jste se je zlikvidovat vlastními silami? Pokud se tito drobní škůdci ve vašem příbytku již rozmnožili, jejich hubení bude velký oříšek. Nejprve byste měli zjistit, odkud do bytu přicházejí, a poté zvolit vhodné řešení likvidace mravenců. Vypudit přemnožené škůdce svépomocí často není možné, zavolejte proto raději naše odborníky z firmy ASD SERVIS, kteří za vás problém rychle a spolehlivě vyřeší.

Mravenci a jejich život

Mravenci patří mezi blanokřídlý hmyz, který žije ve speciálně zbudovaných hnízdech, kde si zakládá obrovské kolonie. Jedno mraveniště tak může čítat tisíce, ale dokonce i miliony jedinců. Mravenci mohou dosahovat velikosti od několika milimetrů až po centimetry. Preferují spíše teplejší vlhké prostředí, setkat se s nimi ale můžete po celém světě. Ve volné přírodě střední Evropy se vyskytuje zhruba 100 druhů těchto drobných živočichů.

Které druhy mravenců potkáte v domácnosti nejčastěji?

 • Mravenec obecný
 • Mravenec domácí
 • Mravenec faraon
 • Mravenec drnový
 • Mravenec dřevokazný

Kde a jak mravenci lidem nejčastěji škodí?

České domácnosti se s invazemi mravenců potýkají velice často, a to především v letních měsících. Tito škůdci se obvykle nejprve nastěhují do zahrad a později si najdou cestičku také do různých okolních objektů. K tomu, aby se dostali dovnitř, používají neutěsněná okna nebo také různé škvíry a skuliny, mohou ale snadno vylézt do bytu i po fasádě.

Postižená místa zahrnují:

 • stravovací zařízení,
 • potravinářské provozy,
 • ubytovací zařízení,
 • zdravotnická zařízení,
 • lidská obydlí - byty, domy,
 • zahrady.

Ačkoliv v přírodě mohou být mravenci velmi prospěšní, pokud se dostanou do vašeho domova, pravděpodobně vám způsobí spíše velké trápení. Nejčastěji se totiž zabydlují v kuchyni nebo ve spíži, kde se živí zbytky potravin, vyhledávají sladkosti a různé šťávy, ale nepohrdnou ani masem nebo jinými potravinami. Přenášejí navíc různé choroboplodné zárodky.

Mravenci nejsou pouze nepříjemní, mohou také ohrozit lidské zdraví!

Neměli byste zapomínat ani na to, že mravenci vás mohou nepříjemně poštípat. Štípance od mravenců jsou velmi bolestivé, protože tito škůdci do rány vypouštějí speciální jed podobný tomu vosímu. Postižené místo většinou oteče, svědí nebo pálí a déle se hojí. Citlivějším jedincům navíc mohou mravenčí štípance způsobit agresivní alergickou kožní reakci a ojediněle může dojít i k anafylaktickému šoku.

Jak se zbavit mravenců v bytě? Nejčastěji útočí na kuchyň! 

Chcete skoncovat s mravenci, kteří si bez dovolení budují cestičky a obléhají váš dřez, cukřenky a nádoby se sirupem? Mravenci v kuchyni rozhodně nejsou tou nejlepší vizitkou dobré hospodyňky, pokud se u vás objeví, je proto nutné jednat co nejrychleji. Jako první krok doporučujeme zjistit, odkud k vám domů přicházejí, a zablokovat jim tuto přístupovou cestu. Hlídejte si především dobře utěsněná okna, ale ucpěte také všechny mezery a škvíry.

Jak na mravence zaručeně vyzrát? Říká se, že tito škůdci rádi sami utečou, pokud zaútočíte na jejich citlivý čich. Nepříjemná je pro ně například skořice, majoránka, bazalka, máta nebo prášek do pečiva. Můžete zkusit toto koření nasypat na místo, kde se nejvíce vyskytují nebo přímo do otvoru, odkud vylézají.

Co na mravence také platí?

 1. Udržujte svou domácnost vždy čistou
 2. Skladujte potraviny v uzavíratelných dózách a obalech
 3. Sladké šťávy a nápoje vždy pečlivě otřete a uzavřete
 4. Pod oknem zasaďte cibuli, česnek nebo řebříček
 5. Natřete prahy horkou slanou vodou
 6. Vytřete podlahy vodou s přimíchaným octem

Pokud se blíží zima, počkejte si na opravdu velké mrazy a poté alespoň na dva týdny odjeďte na dovolenou a nechte svůj byt či dům pořádně vymrznout. Mravenci jsou spíše teplomilní, a proto byste se jich touto cestou měli definitivně zbavit.

Volně dostupné přípravky na mravence

Vyzkoušeli jste všechny možné zaručené způsoby a stále si nevíte rady, jak vyhubit mravence, kteří se u vás doma přemnožili? Na trhu je k dispozici spousta přípravků, které slibují rychlou likvidaci těchto škůdců, jako je například jed na mravence, granule nebo volně dostupné insekticidní postřiky.

Aplikace volně dostupných insekticidů situaci většinou ještě zhorší! Zavolejte raději naše odborníky.

Jestliže se mravenci v bytě přemnožili, často obývají hned několik hnízd, která jsou rozmístěná po celém zamořeném objektu. Pokud v takové situaci aplikujete běžný přípravek na hubení mravenců, většinou bude neúčinný. Mravenců se tak nezbavíte, ale drobné škůdce spíše rozeženete po celém domě.

Profesionální hubení mravenců

Odborníci na dezinsekci dobře vědí, že zbavit se v letní sezóně mravenců lezoucích ze zahrady do vašeho bytu není vůbec jednoduché. Pokud si na pomoc zavoláte naši firmu ASD SERVIS, na místo okamžitě vyšleme zkušené pracovníky, kteří identifikují, o jaký druh mravence se jedná, zhodnotí stupeň zamoření a navrhnou vhodný způsob řešení situace.

Na hubení mravenců používáme speciální návnady, které jsou nejen vysoce účinné. Jelikož se na místě může vyskytovat hned několik hnízd, náš pracovník se postará o celoplošné rozmístění těchto návnad, aby se podařilo účinně zlikvidovat celou kolonii. Váš problém s mravenci tak vyřešíme jednou provždy.

Pozvěte si na hubení mravenců specialisty z firmy ASD SERVIS a nemějte již žádné obavy. Volejte ihned na telefonní číslo 736 226 368 - přijedeme do 2 hodin!

Jak se zbavit mravenců 1

V českých domácnostech lidem nejčastěji škodí mravenec obecný, mravenec domácí a mravenec faraon, některé další druhy ale znepříjemňují život také zahrádkářům, protože chrání škodlivé mšice.

 

Jak se zbavit mravenců 2

Mravenci se nejčastěji objeví během letních měsíců, nejprve se nastěhují do zahrad a poté si najdou cestičku také do okolních obydlí. Do domácností se dostávají skrze nedostatečně utěsněná okna, různé skuliny a štěrbiny.

 

Jak se zbavit mravenců 3

Pokud se chcete mravenců zbavit, důležité je zjistit, odkud k vám domů přicházejí, a veškeré tyto škvíry dobře utěsnit. Také je dobré udržovat domácnost čistou, potraviny skladovat v uzavíratelných obalech a zaútočit na citlivý čich mravenců pomocí silného koření nebo bylin.

 

Jak se zbavit mravenců 4

Volně dostupné přípravky na mravence příliš neúčinkují, proto je lepší pozvat si na místo naše odborníky, kteří na zasaženém místě aplikují speciální návnady a vyřeší tak problém za vás.

Kam dál?

Jak na mravence

Mravenec je v České republice nejhojnější, drobný druh mravence. Obývají různá stanoviště a nevyhýbají se ani lidským obydlím. Velikost mravence se pohybuje od několika milimetrů až po několik...

Více informací
Jak na mravence

Mravenci v bytě

Mravenci v bytě mohou být velmi nepříjemnou záležitostí. Každý z nás si určitě vybaví dlouhé zástupy malých mravenců, kteří cestují ke zdroji potravy, ale jak se jich zbavit?

Více informací

Jak probíhá likvidace mravenců

Jestliže se u vás v bytě objeví mravenci, je velmi obtížné se jich zbavit. Můžete využít babských rad, ale ty nejsou vždy účinné a mravenci se mohou vrátit. Na svých cestách totiž zanechávají...

Více informací
Jak probíhá likvidace mravenců