Pro nezávaznou konzultaci nebo objednávku volejte 736 226 368.

Jak se účinně zbavit švábů?

Důležitá informace

Pokud jste zaznamenali výskyt švábů ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost zajišťuje jejich odbornou likvidaci v Praze a okolí. Přejít na kontakty.

Nastěhovali se do vaší domácnosti nezvaní návštěvníci v podobě švábů? Přemnožení těchto škůdců představuje poměrně velký problém. Nejen že kolem sebe šíří velice nepříjemný zápach, ale mohou znehodnotit i vaše potraviny a navíc přenášejí různé alergeny a nebezpečné choroby.

01: Výskyt švábů

Proto je nutné šváby okamžitě zlikvidovat. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost zajišťuje jejich odbornou likvidaci v Praze a okolí. 

02: Jak vyhubit šváby

Švábi v bytě

Švábi patří mezi nejodolnější a nejpřizpůsobivější druhy hmyzu, se kterými se můžete v domácnosti setkat. Mají typicky zploštělé tělo, které může mít hnědou, hnědočernou nebo také nažloutlou barvu. Šest dlouhých ostnatých nohou jim umožňuje poměrně rychlý běh, ale ačkoliv mají na zádech také dva páry křídel, nejsou to letci a nelétají. Mezi typické znaky švábů dále patří dvě dlouhá nitkovitá tykadla, která se skládají z velkého množství článků.

Vyhubte šváby včas, dokud se nerozmnoží a nenadělají vám doma paseku.

Které druhy švábů obývají české domácnosti?

 • Šváb hnědopruhý
 • Rus domácí
 • Šváb obecný
 • Šváb americký
 • Šváb australský
 • Šváb hnědý

Jak se k vám švábi dostali

Pokud si myslíte, že když se švábi v domácnosti objeví, je to vždy jasná známka zanedbaných hygienických standardů, jste na omylu. Ačkoliv si přítomnost těchto nezvaných návštěvníků lidé obvykle spojují se znečištěnými byty a domy, mohou se objevit také na místech, kde je perfektně uklizeno.

šváb v byte

Švábi k vám domů mohou přicestovat po svých, a to třeba ze sousedního bytu nebo prostřednictvím stoupaček v paneláku.

Vajíčka švábů si člověk může domů přinést třeba společně s potravinami z místního obchodu nebo v oblečení a dalším zboží z druhé ruky. Dospělí jedinci mohou do domácnosti přicestovat také po svých, a to třeba z nedalekého restauračního zařízení nebo z bytu od sousedů. Někdy se také stává, že si je lidé domů přivezou v kufru z luxusní dovolené.

Kde švábi nejčastěji žijí

Jelikož švábi nejraději obývají místa, kde je dostatečně vlhko a teplo a kde to nemají daleko ke zdroji potravy, jejich úkryty se obvykle nacházejí v koupelně nebo v kuchyni. Můžete je najít například v blízkosti topení, pod vanou, u sporáku nebo třeba nedaleko elektrických spotřebičů, které vydávají teplo. Pokud ovšem máte ve zvyku jíst u televize nebo v posteli, najdou si cestu také na tato místa.

švábi v bytě

Švábi jsou známí tím, že sežerou vše, na co přijdou. Živí se rostlinnými zbytky, jsou schopní ulovit i menší živočichy a mohou konzumovat i papír nebo kůži.

 

Švábi žijící ve volné přírodě bývají aktivní hlavně během dne, zatímco druhy, jež obývají lidské domácnosti, vylézají ze svých skrýší převážně v noci. Jsou to všežravci, kteří jsou mezi lidmi známí tím, že sežerou téměř vše, co je poživatelné. Obvykle se živí rostlinnými zbytky, ale nepohrdnou ani masem a mohou sníst dokonce i papír nebo kůži.

Vyhubte šváby včas, dokud se nerozmnoží a nenadělají vám doma paseku!

Šváby v domácnosti můžete odhalit podle přítomnosti trusu, vaječných schránek a zbytků po svlékání kůže, ale také podle velice podivného cvrlikání a nepříjemného zápachu, který vydávají. Problém s přemnožením těchto škůdců však bohužel není jen estetická záležitost. Švábi totiž znehodnocují lidské potraviny, přenáší různé alergeny a mohou šířit také nebezpečné choroby a patogenní organismy včetně některých parazitů.

Hubení švábů svépomocí

Lámete si hlavu s tím, jak se zbavit švábů? Likvidace těchto škůdců svépomocí rozhodně není snadná, protože řada metod zahubí pouze dospělé jedince, ale na jejich vajíčka je krátká. Pokud však opravdu chcete zkusit vyhnat šváby vlastními silami, můžete vyzkoušet několik jednoduchých rad. Základem je samozřejmě čistota a sucho, ale lidé často doporučují rozmístit po bytě také přírodní odpuzovače.

Co odpuzuje šváby?

 • Hřebíček
 • Citrusy
 • Česnek

Jako prevenci vám radíme jednou měsíčně vydezinfikovat všechna místa, kde skladujete jídlo. Veškeré potraviny, které se u vás v kuchyni vyskytují, by měly být uskladněné v uzavíratelných nádobách, aby se k nim škůdci nemohli dostat. Po každém jídle důkladně umývejte nádobí, vždy pečlivě vyčistěte kuchyňskou linku včetně sporáku a odpadkový koš pravidelně vynášejte.

jak se zbavit švábů

Hubení švábů svépomocí je velice náročné. Běžné insekticidní prostředky a pasti totiž většinou nefungují.

Zapomeňte na "babské rady", spreje a pasti

Dle babských rad můžete zkusit rozmístit mističky se sladkou vodou či s pivem v blízkosti míst, kde se švábi obvykle vyskytují. Ty totiž mají nezvané návštěvníky nalákat a oni se v nich poté utopí. Někteří lidé také radí postříkat lezoucí šváby roztokem z vody a mýdla, který by měl škůdce udusit. Jsou to opravdu jen babské povídačky a nic z toho není pravda. Tato metoda nefunguje

Dalším řešením, které ovšem nebývá příliš účinné, jsou speciální spreje na hubení hmyzu, past na šváby nebo jed na šváby. Tyto prostředky jsou dostupné v každé větší drogérii, obvykle však škůdce pouze podráždí, a ti se ještě více rozšíří po domácnosti. Proto je dobré si na hubení švábů pozvat odbornou firmu.

Profesionální likvidace švábů

Pokud je přemnožení švábů v domácnosti vážné, nezbývá nic jiného, než si na pomoc pozvat profesionály. Lidé se často dožadují deratizace švábů, jelikož se však jedná o odbornou likvidaci hmyzu, správný termín, který byste měli pro hubení švábů používat, je dezinsekce.

Naši odborníci z ASD SERVIS mají s likvidací švábů dlouholeté zkušenosti. K hubení švábů používáme specializované přípravky a odborný zásah nabízíme domácnostem i firmám. Jakmile si objednáte naše služby, přijedeme v domluveném termínu a zkontrolujeme vážnost zamoření. Poté zvolíme tu nejefektivnější metodu, jak šváby zlikvidovat.

Jak probíhá profesionální zásah?

 • Výskyt švábů monitorujeme pomocí lepových pastí
 • Hubení švábů provádíme pomocí specializovaných přípravků
 • K likvidaci švábů používáme chemické postřiky a gelové nástrahy
 • Samotná dezinsekce trvá zhruba 4-6 týdnů
 • Hubení švábů obvykle vyžaduje dva zásahy

Naši profesionální pracovníci používají k hubení švábů gelové nástrahy a specializované chemické prostředky, které nejsou volně k dostání. 

Likvidaci švábů provádíme rychle, bezpečně a hlavně diskrétně. Po aplikaci specializovaných přípravků byste měli nechat místnosti alespoň 8 hodin uzavřené a zásah je nutné v brzké době zopakovat, abyste se jednou provždy zbavili švábů i jejich vajíček.

Nepodařilo se vám vyhubit šváby svépomocí? Kontaktujte naši deratizační firmu s dlouholetou praxí. Volejte na 736 226 368!

Kam dál?

Jak vypadá šváb

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt švábů ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost...

Více informací
Jak vypadá šváb