Jak vypadá kousnutí od štěnice

Jak vypadá kousnutí od štěnice

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali výskyt štěnic ve Vaší domácnosti, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat. Naše společnost zajišťuje jejich odbornou likvidaci v Praze a okolí. 

Jestliže se ráno probouzíte s červenými pupínky, které v průběhu dne začnou nesnesitelně svědit a vypadají jako štípanec od komára nebo od blechy, je možné, že jde o kousnutí od štěnice.

Kdy ke kousnutí dochází

Štěnice domácí je druh polokřídlého hmyzu, který se živí lidskou krví. Protože se tito parazité rádi sdružují, ve vhodných úkrytech zakládají celé kolonie. Ve dne se obvykle skrývají (nábytek, podlaha, stěny a podobně), v noci však vylézají ven a sají lidskou krev.

Štěnice bodají hlavně na odhalených (nepřikrytých) částech těla. Pod peřinu ani pod oblečení se většinou nedostanou. Zakousnutí může trvat zhruba 5–10 minut a nemusíte o něm vůbec vědět. Při vpichu totiž tito škůdci do rány vstřikují anestetikum, díky kterému neucítíte žádnou bolest a zánět se projeví až později.

Vzhled kousnutí

Na první pohled si kousnutí od štěnice můžete splést se štípnutím od komára či blechy. Je velké v průměru několik milimetrů a vypadá jako zarudlé kolečko s tmavší tečkou uprostřed. Tyto skvrny nejčastěji najdete na pažích, zádech nebo krku.

Na kůži můžete najít pouze jednu osamocenou ránu, většinou jich je ovšem mnohem více. Štěnice totiž často sají v řadě po třech či pěti kousnutích, nebo ve skupině. Vyrážka, která se na kůži následně objeví, se označuje také jako štěnicová dermatitida.

Zarudnutí a svědění se obvykle projeví až po několika hodinách, v případě prvního pokousání od štěnice to může trvat dokonce i týden. Nepříjemné příznaky ale většinou rychle odezní. Štípance a vyrážka často zmizí během jednoho až dvou týdnů. Pokud se ovšem nezbavíte štěnic ve svém obydlí, budete na svém těle nacházet stále nová kousnutí.

Fotografie kousnutí od štěnic

Kousnutí od štěnice

FOTO: Kousnutí od štěnice je velké několik milimetrů a vypadá jako zarudlé kolečko s tmavší tečkou uprostřed.

 

 Štípance od štěnic

FOTO: Na kůži se většinou objeví shluky několika kousnutí, štěnice totiž často sají v řadě nebo ve skupině.

 

 Kousnutí od štěnice- břicho

FOTO: Pokousání od štěnice může způsobit výraznou alergickou reakci, kdy kůže zčervená a nateče a rány se zvětší až na velikost několika centimetrů. Doporučujeme hubení štěnic co nejrychleji.

 

Jak vypadají bleší štípance

  • Bleší štípnutí zanechává na kůži pupenec se středovou skvrnou
  • Tato skvrna svědí pouze krátce, zhruba po třech dnech zmizí

Jak vypadají štípance od komárů

  • Štípance od komárů nejsou pravidelně rozmístěné
  • Většinou se objevují jednotlivě, ne v řadách či skupinách
  • Na rozdíl od kousnutí od štěnic je najdete také na zadní straně kolen a v záhybech kůže

Alergická reakce

Sliny štěnic, které tito nevítaní návštěvníci vypouštějí v průběhu sání, u mnoha lidí vyvolávají nepříjemné a poměrně výrazné kožní reakce. Na kůži se mohou objevit celá ložiska vodou vyplněných větších či menších puchýřků, které lékaři často zaměňují za kopřivku.  Po jejich rozškrábání (nebo pokud vás štěnice opakovaně pobodají) mohou vzniknout hnisavé rány, které se velmi špatně hojí.

Štípance od štěnic mohou v některých případech způsobit výraznou alergickou reakci. Po kousnutí kůže zčervená a nateče. Většině lidí by taková skvrna během chvilky zmizela, citlivější jedince však může trápit ještě mnoho měsíců po kousnutí. Zároveň se tyto rány mohou zvětšit až na velikost několika centimetrů.

Štěnice a přenos nemocí

Kousnutí od štěnic vyvolává kožní podráždění a nepříjemné svědění. Štípance přispívají k celkovému vyčerpání organismu a mohou způsobit i další zdravotní komplikace, jako jsou poruchy spánku nebo velká únava. Lidé si navíc postižená místa škrábou, což představuje potenciální riziko pro vznik infekce.

Prozatím nebylo jednoznačně prokázáno, že štěnice jsou přenašeči chorobotvorných zárodků z člověka na člověka. Žijí v nich sice bakterie, které jsou odolné proti antibiotikům, ale nejsou známy případy, kdy by těmito bakteriemi nakazily svého hostitele.

Léčba kousnutí od štěnic

Jelikož bývá zpočátku výskyt štěnic nepozorovaný, lékaři často kožní problémy spojují s jiným onemocněním. Přítomnost štěnic v domě či bytě pak prozradí až jejich přemnožení. Pokud vás kousnutí od štěnic svědí či pálí, můžete vyzkoušet několik osvědčených rad, které vás obtíží zbaví.

Proti svědění se doporučují různé byliny, jako je třeba máta, levandule nebo černý pepř. Mezi domácí metody, které jsou vhodné ke zmírnění svědění, patří také potírání kousnutí aloe vera gelem. Štípance můžete ošetřit i směsí vody s jedlou sodou, třezalkovým olejem nebo citronovou šťávou. Tyto přírodní látky mají stahující účinky, štípance vysušují a zabraňují tak nepříjemnému svědění.

TIP: Co odpuzuje štěnice?

Pokud vás trápí přítomnost štěnic, je vhodné navštívit lékaře. Ten vám proti svědění a zánětu může předepsat speciální kortikosteroidovou mast. V lékárně seženete také několik přípravků bez lékařského předpisu, jako je například steroidní krém či kalamínový krém. Úlevu může přinést i přikládání ledu nebo omytí postiženého místa vodou a mýdlem.

Pokud se štípanců nezbavíte přírodními metodami během jednoho až dvou týdnů, poraďte se o další léčbě se svým praktickým lékařem. Toho navštivte také v následujících případech:

  • na těle se objeví velké mnohočetné štípance,
  • objeví se také puchýře,
  • objeví se známky kožní infekce (hnisání),
  • objeví se nepříjemná alergická reakce,
  • dojde k zanícení ran vlivem škrábání.

Co dělat, když na sobě objevíte kousnutí od štěnic

Při nálezu podezřelých štípanců byste se měli nejdříve podívat pod postel, jestli zde nenajdete svlečky nebo trus štěnic. Ten vypadá jako shluky malých černých teček, které se po namočení vodou rozpijí.

Pokud na sobě pozorujete podezřelá kousnutí a objevíte zmíněné výkaly, je nutné zavolat odbornou pomoc na hubení štěnic. Místo byste neměli postřikovat žádnými přípravky, protože tím by se celá situace mohla ještě zhoršit.