Pro nezávaznou konzultaci nebo objednávku volejte 736 226 368.

Jak se zbavit potkanů a krys?

Našli jste doma ohlodaný nábytek a máte podezření, že se vám v půdních prostorách přemnožily krysy nebo ve vašem sklepě řádí nebezpeční potkani? Dejte si na tyto hlodavce dobrý pozor. Nejen že ničí majetek a znehodnocují skladované potraviny, ale mohou také ohrozit vaše zdraví. Poradíme vám, jak vyhubit potkany a jak se zbavit krys co nejúčinněji.

Všudypřítomní hlodavci

Mezi nejčastější druhy hlodavců, s nimiž se české domácnosti musejí potýkat, patří myš domácí. V poslední době ale není žádnou výjimkou, že dojde k přemnožení krys a potkanů, kteří se rádi stěhují do blízkosti lidských příbytků, aby to neměli daleko k potravě. To stejné platí i v případě velkých firem, potravinářských provozů, hospodářských zařízení, různých skladů a sýpek.


Přítomnost hlodavců v domácnosti či ve firmě poznáte podle jejich trusu, typického myšího zápachu, ale i ohlodaných kusů nábytku.

Čím se liší krysa od potkana?

Ačkoliv se jedná o dva zcela rozdílné druhy, lidé si krysu a potkana často pletou. Oba tito velcí myšovití hlodavci totiž dorůstají zhruba do stejné velikosti, mají podobnou srst a typický dlouhý ocásek. Existuje však mnoho znaků, pomocí kterých můžete snadno poznat, zda se u vás zabydlely krysy, nebo vám doma dělají neplechu spíše potkani.

Jak vypadá krysa obecná:

 • Délka těla se pohybuje v rozmezí 16-24 centimetrů.
 • Srst má většinou černou či břidlicově šedou barvu.
 • Tělo krysy je drobnější než tělo potkana.
 • Má špičatější čenich a velké korálkové oči.
 • Uši jsou poměrně velké, neosrstěné a přehnuté dosahují až k oku.
 • Její štíhlý, jednobarevný ocas je delší než samotné tělo.
 • Samice má 5 párů mléčných bradavek.

Jak vypadá potkan obecný:

 • Délka těla se pohybuje v rozmezí 16-27 centimetrů.
 • Srst má hnědou či šedohnědou barvu.
 • Tělo je mohutnější než u krysy.
 • Samice jsou obvykle až o třetinu menší než samci.
 • Má tupý čenich, malá ouška a oči menší než krysa.
 • Jeho šupinatý ocas je kratší než samotné tělo.
 • Samice má 6 párů mléčných bradavek.

Kde krysy a potkani nejčastěji žijí?

Kromě rozdílného vzhledu krys a potkanů můžeme pozorovat také spoustu odlišností v jejich chování. Oba tyto druhy vyhledávají blízkost člověka a patří mezi všežravce, kteří si pochutnají na rostlinné stravě, ale dokáží sníst prakticky cokoliv. Každý si ovšem své hnízdo staví na jiném místě a stěhuje se do jiných prostor.

Nevíte si rady, jak se zbavit potkanů a krys? Volejte na 736 226 368!

Krysy patří mezi suchomilné tvory, skvěle šplhají a dokáží se rychle pohybovat ve výškách. Můžete je tedy klidně zahlédnout, jak běhají mez trámy, po trubkách či kabelech elektrického vedení. Jako svůj úkryt obvykle vyhledávají sušší místa, která se nacházejí ve vyšších patrech domů, na půdách, v podkroví nebo dokonce v sýpkách, chlévech a stájích. Jsou také mnohem čistotnější než potkani.

Potkani na rozdíl od krys dávají přednost temným a vlhkým místům, kde mají dobrý přístup k vodě a dostatečný přísun potravy. Navíc dobře plavou a šplhají, takže jim jako vhodný příbytek dobře poslouží třeba městská kanalizace, neudržované stoky, přízemí a sklepy rodinných domů, kůlny, garáže nebo chaty. Svá hnízda si budují většinou na zemi a rádi vyhrabávají nory pod podlahou.

03: Kam se potkani a krysy schovávají
Zatímco krysy vyhledávají spíše sušší prostory a nebojí se běhat ve výškách, potkani dávají přednost temnějším a vlhčím místům.

Jak hlodavci lidem škodí?

 • Znehodnocují skladované potraviny.
 • Všude po sobě zanechávají trus, moč a chlupy.
 • Šíří kolem sebe nepříjemný myší zápach.
 • Okusují nábytek a ničí veškeré předměty v domácnosti.
 • Mohou poškodit také elektrické kabely.
 • Přenáší různé infekční choroby a parazity.
 • Jsou schopní napadnout i domácí mazlíčky.

Jak na potkany a krysy nejlépe vyzrát?

Ačkoliv jsou u nás krysy poslední dobou celkem vzácné a spíše se setkáte s odolnějšími a silnějšími potkany, oba tito škůdci vám mohou doma napáchat pořádnou neplechu. Zbavit se jich bývá nesnadné hlavně proto, že se velice rychle množí, jsou celkově odolní a také velmi chytří. Jak na krysy a potkany tedy nejlépe vyzrát, abyste se jich co nejrychleji a nejúčinněji zbavili?

Hubení krys a potkanů přenechte raději profesionálům. Volejte deratizační firmu ASD SERVIS!

Spousta lidí dává přednost hubení krys a potkanů svépomocí. Tato varianta jim totiž připadá levnější a zároveň diskrétnější, než kdyby si na pomoc přizvali zkušené odborníky z deratizační firmy, kteří mají s tímto druhem služeb bohaté zkušenosti. Pokud jde o jednorázový výskyt, můžete vyzkoušet různé pasti, jedy a odpuzovače. Při přemnožení hlodavců však důrazně doporučujeme kontaktovat profesionály!

Jak chytit potkana a jak chytit krysu?

Chcete potkany a krysy ze svého příbytku vypudit, ale příčí se vám představa, že je při tom musíte usmrtit? Pak by vám mohly pomoci živolovné pasti. Stačí je položit nedaleko úkrytu hlodavců a umístit do nich návnadu. Pak už jen počkáte, až se nezvaný návštěvník chytí, a můžete ho vypustit zpět do přírody.

Zdá se to jako ideální řešení? V tom případě byste měli vědět, že polapení hlodavci nejsou mírumilovní, ale cítí se být v ohrožení. Z toho důvodu jsou velice agresivní, skáčou a mohou vás i pokousat. Nikdo vám navíc nezaručí, že se k vám za týden nenastěhují znovu.

Máte problém s přemnožením hlodavců? Zahoďte stud a kontaktujte odborníky!

Spoustu lidí také zajímá, jak vyrobit past na potkany vlastnoručně. Pravdou ovšem je, že taková věc stojí poměrně velké úsilí a při přemnožení hlodavců vám stejně jako jiné živolovné pasti nebude moc platná. Hlodavci se totiž velice rychle množí a určitě nebudete mít čas je po jednom odchytávat do klecí a vypouštět do volné přírody.

Při akutním přemnožení hlodavců nejsou obyčejné pasti, jedy a odpuzovače téměř nic platné.

Jak se zbavit potkana a krysy pomocí odpuzovačů?

Nevíte si rady, jak vypudit potkany a krysy? Někteří lidé doporučují různé elektronické plašiče, které hlodavce odpuzují pomocí ultrazvukového signálu. Dražší zařízení navíc střídají vysílané frekvence, aby si na ně škůdci nemohli rychle zvyknout. Tato varianta je poměrně nenáročná a může pomoci při jednorázovém výskytu nezvaných návštěvníků. Lidé si plašiče proto instalují třeba v okolí chaty. Přemnožených škůdců se však pomocí odpuzovačů rozhodně nezbavíte.

Jak vyhubit krysy a potkany?

Pokud máte silnější žaludek a nevadí vám, že hlodavce usmrtíte, nejspíše vás zajímá, jak zlikvidovat potkany a krysy jednou provždy. Mezi nejúčinnější způsoby, jak toho dosáhnout, patří použití jedů a mechanických pastí. Pamatujte však na to, že volně dostupné přípravky nejsou nikdy tak účinné jako ty, které mají k dispozici profesionálové.

Mechanické pasti

Poměrně jednoduchou metodu, jak se zbavit krysy či potkana, představují pasti. Jako návnada zde poslouží třeba chlebová kůrka opečená na slanině nebo obyčejný salám. Past zabije škůdce rychle, takže nemusíte po celé domácnosti rozmisťovat jedovaté nástrahy. Hlodavci jsou však velice chytří, a když uvidí, že jeden z nich v pasti zahynul, další už tam nevleze. Pokud tedy nelovíte osamoceného potkana, který zabloudil k vám do sklepa, pasti vám nebudou moc platné.

Jedové nástrahy

Další oblíbenou metodou pro hubení hlodavců jsou jedy (rodenticidy). Na trhu najdete tyto přípravky v mnoha různých formách, jako jsou například parafinové bloky, samoobslužné sáčky, pasty či otrávené zrní. Nástrahy můžete v objektu rozmístit volně, ale spíše se doporučuje užívání deratizačních staniček, aby nedošlo k tomu, že s nimi do kontaktu přijdou děti nebo domácí mazlíčci.

Jelikož od roku 2018 platí na našem území nařízení, které udává, že většinu rodenticidních přípravků s vysokou koncentrací účinné látky smí používat pouze profesionálové, nabídka volně dostupných jedů výrazně prořídla. K neodborné likvidaci hlodavců tak můžete použít jedině takové prostředky, které obsahují maximálně 0,0029% koncentraci účinné látky, což obvykle pro vyhubení nezvaných návštěvníků nestačí.

Dalším problematickým aspektem je skutečnost, že potkan či krysa může sice nástrahu sežrat, ale později uhyne někde na nedostupném místě a jeho mrtvola vám bude doma smrdět. Potkani jsou zároveň velice inteligentní a jen tak nesežerou nástrahu, která způsobila, že jejich druh z ničeho nic zemřel.

01: Jak se zbavit potkanů a krys

Pokud nechcete plýtvat penězi ani drahocenným časem, svěřte likvidaci hlodavců do rukou zkušeným odborníkům.

Profesionální likvidace potkanů a krys

Přemnožili se u vás ve sklepě, na půdě nebo ve firmě hlodavci? Ačkoliv spousta lidí nejprve zkouší hubit škůdce svépomocí, většinou jim brzy dojde, že boj s nezvanými návštěvníky sami vyhrát nedokáží. Zapomeňte proto na neodbornou likvidaci pomocí neúčinných pastí, jedů a plašičů. Pozvěte si na pomoc naše odborníky na deratizaci z firmy ASD Servis!

Co zákazníkům nabízíme?

 • Osobní přístup
 • Diskrétní jednání
 • Poradenské služby
 • V Praze a okolí příjezd do 2 hodin
 • 100% garance úspěšnosti
 • Bezpečná, rychlá a efektivní likvidace škůdců

Jak hlodavce hubí naši odborníci?

Rozhodli jste se kontaktovat profesionální deratizátory a pozvali jste si na pomoc s hubením hlodavců naše odborník? Hned po příjezdu zkontrolujeme, jak vážné přemnožení hlodavců ve skutečnosti je, a navrhneme vhodné řešení situace. Informujeme vás také o tom, jak bude celá likvidace krys a potkanů následně vypadat.

V Praze a okolí zajišťujeme veškeré služby v oblasti deratizace, ať se jedná o monitorovací pokládky či plošné zásahy v interiéru nebo exteriéru. Při samotném zásahu dbáme především na bezpečnost a vždy nosíme ochranné obleky, aby se nikomu nic nestalo. K likvidaci hlodavců používáme osvědčené přípravky a později se postaráme také o odstranění všech uhynulých potkanů či krys.

Co se týče samotného hubení potkanů a krys, tento zásah provádíme pomocí speciálních boxů, které se označují jako deratizační staničky. Ty jsou pevné a uzamykatelné, takže se nemusíte bát, že by je mohly otevřít vaše děti. Dovnitř poté stačí umístit nástrahu s obsahem vysoce účinného jedu, který máme k dispozici. Jakmile hlodavec vleze dovnitř, už se nedokáže dostat zpět.

Přemnožili se u vás doma nebo ve firmě hlodavci? Krysy ani potkany jen tak sami nevyhubíte. Pozvěte si proto na pomoc naše odborníky, kteří zlikvidují škůdce rychle, bezpečně a efektivně!

Kam dál?

Jak vyrobit past na potkany

Zbavit se potkanů není tak jednoduché, protože jsou chytřejší a ostražitější než myši. Nejefektivnějším způsobem deratizace je jed na potkany, ale můžete zkusit také pasti.

Více informací
Jak vyrobit past na potkany

Jak probíhá likvidace potkanů

Potkani mohou přenášet různé nemoci a proto byste neměli otálet s jejich deratizací. Doporučujeme zvolit pomoc odborné firmy, ta spolehlivě zlikviduje veškeré potkany a vy se nemusíte obávat, že...

Více informací
Jak probíhá likvidace potkanů