Pro nezávaznou konzultaci nebo objednávku volejte 736 226 368.

Jak ošetřit bodnutí vosou a včelou

Jak ošetřit bodnutí vosou a včelou?

Důležitá informace: pokud jste zaznamenali nadměrný výskyt vos nebo včel, je nutná jejich odborná likvidace. V případě zájmu o nezávaznou konzultaci nás neváhejte kontaktovat.

Naše společnost zajišťuje jejich odbornou likvidaci v Praze a okolí. Přejít na kontakty

Kromě příjemných večerů u táboráku, vodních radovánek a sluncem zalitých procházek s sebou letní měsíce přináší také nebezpečí v podobě všudypřítomného hmyzu. Vosy a včely potkáte téměř na každém kroku, můžete si na ně šlápnout ve vysoké trávě a lákají je také zbytky jídla a slazené nápoje, které si lidé nosí ven. Podívejte se, co dělat v případě, že se včelímu či vosímu bodnutí nevyhnete a jak ho vlastně poznáte.

Co dělat při bodnutí hmyzem?

Téměř každý z nás už někdy v životě zažil bodnutí včelou do chodidla nebo nepříjemný vosí štípanec. V létě jsou tato drobná zranění poměrně běžná, stejně byste je ale neměli podcenit. Některým lidem totiž může vosí či včelí jed způsobit nepříjemnou alergickou reakci a v nejhorších případech může být takové jedno bodnutí dokonce smrtelné.

Jak vypadá bodnutí od vosy?

Jestliže vás vlivem vlastní neopatrnosti nebo nepříjemné shody okolností bodla vosa, tento drobný živočich sice vypustil do rány svůj jed, jeho žihadlo však v místě vpichu většinou nenajdete. Vosí jed je bezbarvá tekutina s aromatickou vůní, která obsahuje tři základní složky. Jedná se o enzymy, polypeptidy a biogenní aminy zodpovědné za bolestivou reakci.

Příznaky vosího bodnutí:

  • silná bolest v místě vpichu,
  • zarudnutí,
  • svědění,
  • kopřivka,
  • otoky.

Máte zájem o likvidaci vos? Kontaktujte nás 736 226 368!

Jak dlouho trvá otok po bodnutí vosou a co na vosí bodnutí pomáhá?

Pokud se jedná o normální reakci, potíže včetně otoku by měly během několika hodin samy odeznít. Ránu je však dobré omýt vodou s mýdlem a v případě velkých otoků či nepříjemného svědění můžete místo ošetřit pomocí volně prodejných antihistaminik. Pro urychlení léčby se doporučují také ledové obklady nebo mast s kortikoidy.

Bodnutí vosou včelou 5

Štípanec od vosy i včely byste měli řádně ošetřit. Nejprve je nutné vyjmout z rány žihadlo (především od včel), poté je dobré omýt ránu vodou a mýdlem, přiložit ledový obklad a podat pacientovi antihistaminikum.

 

Jak vypadá bodnutí od včely

Co se týče včelího štípance, zde je třeba postupovat velmi rychle. Včelí jed se totiž do kůže prostřednictvím zabodnutého žihadla postupně vstřebává a čím déle zůstává v ráně, tím horší jsou poté následky. Proto byste měli žihadlo co nejdříve vytáhnout, a to nejlépe tak, že ho vyškrábnete nehtem, odstraníte pinzetou nebo obráceným nožem. Konec žihadla nikdy nemačkejte, jelikož byste mohli z jedového váčku na jeho konci do rány uvolnit ještě větší množství jedu.

Příznaky spojené se včelím bodnutím jsou velice podobné jako u vosích štípanců. Místo vpichu obvykle zarudne a svědí, dostaví se silná bolest a může se objevit také kopřivka, otok nebo dokonce podlitiny. Co na včelí bodnutí zaručeně pomáhá? Stejně jako u štípance od vosy je dobré postižené místo umýt vodou s mýdlem nebo zchladit ledovým obkladem. Ránu můžete potřít také chladivou mastí nebo podat antihistaminikum. Pokud chcete vyzkoušet babské rady, na postižené místo můžete zkusit přikládat rozkrojenou cibuli či plátek citronu. Někteří lidé také radí nalít na vosí či včelí bodnutí ocet nebo ránu ošetřit pomocí kašičky připravené z jedlé sody smíchané s vodou.

Alergická reakce na včelí a vosí bodnutí

U některých jedinců se po štípnutí hmyzem může projevit alergie na včelí bodnutí nebo alergie na vosí bodnutí a taková situace může být velice nebezpečná. Slabší alergická reakce vyvolává projevy, jako je například výraznější déletrvající otok, velice nepříjemné svědění, bolesti břicha, průjem a zvracení. I malé množství jedu však může vyvolat silnou alergickou reakci, která v nejhorším případě způsobí smrt pacienta.

Příznaky těžké alergické reakce:

  • Silná bolest v místě vpichu
  • Rychle se šířící červená svědící vyrážka
  • Zrychlený puls
  • Nevolnost
  • Prudký pokles krevního tlaku
  • Ztížené dýchání nebo dušení
  • Polykací obtíže
  • Poruchy vědomí

Jelikož tato nepřiměřená odpověď organismu může během několika minut způsobit šok a srdeční zástavu, je nutné okamžitě zavolat lékařskou pomoc. Alergici by u sebe měli vždy nosit také speciální injekční pero (Epipen), kterým v případě anafylaktického šoku mohou do svého těla aplikovat dávku adrenalinu.

Bodnutí vosou včelou 6

Pokud je člověk alergický na vosí či včelí jed, může se dostavit těžká alergická reakce, anafylaktický šok i zástava srdce. Na nic nečekejte, volejte záchrannou službu a aplikujte postiženému adrenalin prostřednictvím speciálního pera, které by měl mít u sebe.

Jak se nebezpečným žihadlům úplně vyhnout?

  • Nenoste na výlety do přírody barevné (především žluté) oblečení
  • Neprovokujte hmyz zbytečným mácháním rukama
  • Ovoce, sladké nápoje i potraviny vždy zakrývejte
  • Pokud jíte venku, kontrolujte pečlivě každé sousto i všechny nápoje
  • Nechoďte v trávě bez bot
  • Nepoužívejte silně parfémované deodoranty, vody po holení a voňavky
  • Dávejte pozor při vylézání z vody, vosy totiž rády sedají na mokrou pokožku
  • Nikdy nezabíjejte včelu nebo vosu v blízkosti jejího hnízda

Pokud se tento nebezpečný hmyz usídlí v blízkosti vašeho domova, neváhejte a objednejte si profesionální hubení vos u našich odborníků, kteří vyřeší váš problém rychle a účinně.

Volejte ihned na číslo 736 226 368! Přijedeme do 2 hodin.

Jak od sebe rozeznáte vosu a včelu?

Včely i vosy se řadí mezi zástupce blanokřídlého hmyzu. Oba tyto druhy se vyznačují tím, že mají typické černo-žluté zbarvení, tři páry nohou a dvě výrazná tykadla na hlavě. Dělnice i královny mají na zadečku také žihadlo napojené na jedovou žlázu. Jejich způsob života se však od sebe navzájem liší a existují i další výrazné rozdíly, podle kterých od sebe dokážete vosy a včely na první pohled rozeznat.

Charakteristické znaky vos:

  • Vosy dosahují maximální délky 1,5 centimetru
  • Mají tenké lesklé tělo bez chloupků
  • Své žihadlo mohou použít opakovaně
  • Jsou silnější než včely
  • Mají také nižší tělesnou teplotu než včely
  • Živí se nektarem, ale také zbytky lidského jídla, ovocem či limonádami
  • Jedná se o významné predátory ostatního hmyzu i dalších bezobratlých živočichů

Charakteristické znaky včel:

  • Včely mají na rozdíl od vos mohutnější chlupaté tělo i zadeček
  • Dělnice dorůstá až do velikosti 1,2-1,4 centimetru
  • Během života mohou včely použít své žihadlo pouze jednou a poté umírají
  • Jedná se o sociální hmyz, který tvoří velká společenstva (včelstva)
  • Včely si shromažďují zásoby medu, pylu a vosku
  • Živí se pylem a nektarem z květů
  • Své druhy informují o novém zdroji potravy pomocí včelího tance

Kde obvykle najdete vosí a včelí hnízda

Pokud jde o to, kde se jednotlivé druhy zabydlují, i zde můžete najít velké rozdíly. Vosy si svá hnízda staví obvykle v zemi, a to například podél břehů vod, u cesty, v lesích nebo v různých tmavých dutinách nad zemí. Výjimkou však nejsou ani vosí obydlí pod střechou domů, na půdě či v okolních zahradách, kde žije celá vosí kolonie čítající až 2 000 jedinců. Pokud se vosy usídlí v blízkosti vašeho domova, měli byste se mít na pozoru.

Tento hmyz se totiž často pohybuje nedaleko lidského jídla a sladkých nápojů, takže ho můžete snadno spolknout třeba s kusem ovoce. Můžete si na něj stoupnout také ve vysoké trávě a každý neodborný zásah do jejich hnízda může vosy značně vyrušit. Co se týče likvidace vosího hnízda, měli by ji vždy provádět odborníci.

Jestliže se nebezpečný hmyz usídlil v blízkosti vašeho domova, zavolejte si na pomoc ASD Servis!

Včely si svá hnízda naopak staví na chráněných místech, což mohou být třeba dutiny stromů, ale také praskliny ve zdech nebo různé střešní prostory. Jako materiál jim slouží vlastní vosk a jednotlivé plásty kladou hned vedle sebe. Kolem svého hnízda se obvykle shromažďují především za úsvitu nebo za soumraku, kdy své obydlí opouštějí a zase se do něj vracejí. Jeden takový včelí příbytek může čítat i desetitisíce jedinců.

Volejte ihned na číslo 736 226 368! Přijedeme do 2 hodin.

Bodnutí vosou včelou 1

Vosy mají tenké lesklé tělo bez chloupků, typické černo-žluté zbarvení a žihadlo, které mohou použít opakovaně. Jedná se o významné predátory ostatního hmyzu a některých bezobratlých živočichů.

 

Bodnutí vosou včelou 2

Tělo včel je stejně jako u vos černo-žluté, jsou však chlupaté, mohutnější a své žihadlo mohou použít pouze jednou za život.

 

Bodnutí vosou včelou 3

Tělo včel je stejně jako u vos černo-žluté, jsou však chlupaté, mohutnější a své žihadlo mohou použít pouze jednou za život.

 

Bodnutí vosou včelou 4

Bodnutí od vosy i včely obvykle doprovází bolest v místě vpichu, zarudnutí, otok a nepříjemné svědění.

Kam dál?

Jak se zbavit vos

Vosa je velice obtížný hmyz. Pro svá hnízda si s oblibou vyhledává blízkost lidských obydlí nebo si hnízdo postaví přímo v domě na půdě, v garáži či kůlně. 

Více informací
Jak se zbavit vos

Co odpuzuje vosy

Letní teplé dny přinášení spoustu radosti, ale i nepříjemnou společnost, jako jsou vosy. Je mnoho způsobů, jak vosy odpudit a tím snížit šanci na vosí bodnutí, které je nepříjemné a pro alergiky...

Více informací
Co odpuzuje vosy