Osychají vám keře, všímáte si okousaných stromů a míjíte poničené květiny? Dost možná se vám na zahradě usídlila rodina hrabošů, kteří představují zlý sen pro každého zahrádkáře. V pracně vypěstovaném trávníku se během několika dní objeví díry, záhony přestanou růst a pod vaším pozemkem budou vznikat celá společenství škůdců, kteří se velmi rychle množí.
Hubení hrabošů s profesionální firmou
Neztrácejte čas a zbavte se hrabošů rychleji, než vám zničí celou úrodu. Neriskujte a vsaďte na spolehlivou pomoc profesionální firmy ASD Servis, která má s hubením hrabošů bohaté zkušenosti a veškeré služby provádí rychle, precizně a s ohledem na bezpečnost.
Pro rychlé objednání našich služeb volejte 736 226 368. Jezdíme po celé Praze a okolí!
Jednotlivé obchody sice nabízejí mnoho přípravků na hubení hrabošů. Mechanické pasti ale nemusí fungovat a chemické prostředky mohou být při amatérském užití nebezpečné nejen pro vás, ale i pro vaše děti či domácí mazlíčky, kteří by s nimi mohli přijít omylem do styku. Vyvarujte se neštěstí a obraťte se na profesionály.
Jak hraboš vypadá?
Hraboš je malý vegetariánský hlodavec, který je na první pohled velmi podobný myši. Oproti ní má ale kratší ocas, robustnější stavbu těla a zaoblenější čenich. Na rozdíl od myši má navíc poměrně skryté ušní boltce. Jeho zbarvení je obvykle šedé nebo rezavé se světlejším bříškem. Dorůstá zhruba 10 centimetrů.
Od myší se hraboši liší především tvarem uší a čenichu.
Na našem území rozlišujeme čtyři druhy hrabošů:
- Hraboše polního (nejrozšířenější)
- Hraboše mokřadního
- Hraboše sněžného
- Hraboše hospodárného
Kde se hraboši obvykle vyskytují?
Hraboši se vyskytují téměř po celé České republice, není tedy divu, že patří k nejrozšířenějším škůdcům vůbec. Původně žili v lesostepích, ale s rozvojem zemědělství přesídlili na pole a louky. Daří se jim zejména v úrodných krajích v nadmořské výšce do 600 metrů s tím, že nejvíce hrabošů se každoročně vyskytuje na polích máku a obilovin.
Největší hrozbu představují pro zahrady, které se nacházejí v blízkosti těchto míst. A pokud sousedí také s polem řepky, oraništěm po okopaninách či loukou, pravděpodobnost jejich výskytu se ještě zvyšuje. Tyto podmínky totiž hraboši vyhledávají nejčastěji, dokáží v nich navíc i přezimovat.
Jak poznat přítomnost hraboše na zahradě?
Podle čeho poznat že se hraboš na zahradě nachází? Hledejte otvory v zemi. Ty totiž vedou do hnízda, které je ukryté vždy zhruba 20 až 30 centimetrů hluboko. Přímo u těchto otvorů se pak nacházejí černé kousky trusu a zbytky rostlin, které si škůdci odnášejí do podzemí.
Přítomnost hrabošů poznáte podle děr v zemi, které vedou do jejich hnízd.
Napovědět vám může i poničená úroda. Hraboši si pochutnávají zejména na mladých dřevinách, kterým ohlodávají kmeny a kořeny ležící těsně pod povrchem. Typicky se živí také planým býlím, stonky, cibulemi a oddenky okrasných i užitkových rostlin, kvůli čemuž představují zlý sen pro každého zahrádkáře. Rostlinám neprospívají ani rozsáhlé chodby, které si hlodavci tvoří pod zemí. Jejich vlivem totiž vysychají a následně hynou.
Hraboši patří k nejrozšířenějším škůdcům v České republice.
Přemnožení hrabošů
U hrabošů je známé, že dospívají už před prvním měsícem svého života. Dokáží se proto velmi rychle množit. Uvádí se, že samička zvládne odrodit 3 až 4 vrhy, což může znamenat až 25 mláďat. S rychlým rozmnožováním souvisí i občasné přemnožení těchto hlodavců, které nastává zhruba jednou za 2 až 4 roky. Typicky na konci léta. Vzhledem k velkému počtu se ale hraboši nedokáží uživit, a tak velmi rychle následuje i jejich vymírání. O zbytek se většinou postarají přirození predátoři. Ještě předtím ale hlodavci napáchají velkou spoustu škod, a to převážně na zahradách, kam utíkají za potravou.
Jak se zbavit hrabošů na zahradě?
Hraboše lze likvidovat hned několika způsoby, a to nejčastěji:
- Chemickou cestou
- Pomocí mechanických pastí
Chemické hubení hrabošů
Chemické přípravky, které jsou určené pro hubení hrabošů, obsahují dvě základní složky. První z nich je jed a druhou látky, které mají za úkol hlodavce přilákat. Součástí výrobků je také hořká příchuť, která má zamezit tomu, aby návnadu pozřelo jiné zvíře či dokonce dítě. Výhodou je, že myším stejně jako hrabošům obsažená hořkost nevadí. Návnada by proto měla účinkovat i na ně.
Na trhu existuje několik typů chemických prostředků, které jsou pro likvidaci hrabošů určeny. Jejich účinnost se liší například v závislosti na prostředí. Dbejte tedy na to, abyste na zahradu použili přípravky určené do exteriéru, které jsou odolné vůči vlhku. Za silně rezistentní jsou považovány například parafínové voskové bloky, které se běžně umisťují v okolí staveb a kanalizací.
Abyste docílili co možná nejlepšího účinku, ujistěte se, že při manipulaci s chemickými látkami používáte gumové či igelitové rukavice. V opačném případě by váš pach utkvěl na návnadě. Té by se hraboši následně vyhnuli.
Mechanické hubení hrabošů nedoporučujeme
Kromě jedů lze v boji s hraboši použít také mechanické pastičky, které škůdce mohou ale nemusejí usmrtit. Mezi hojně využívané patří například klešťová past, která se vkládá přímo do chodbiček. Funguje na principu ozubených kleští, které k sobě svírá silná pružina. Kleště jsou pak rozepřeny pojistným plíškem, do kterého hraboš při pravidelném čištění svých chodeb narazí. Následně odjistí past, která jej polapí.
Existuje několik druhů mechanických pastí. Zatímco některé hlodavce zabíjejí, jiné je pouze lapí.
Pokud jste zastánci humánní likvidace hrabošů, můžete sáhnout po trubkové pasti, která představuje mírnější alternativu. Jedná se o průchozí trubku, která je opatřena pohyblivými kovovými klapkami, které hraboše uvnitř zaklapnou a nepustí ven. Chycené
zvíře pak můžete odnést a vypustit zpět do volné přírody. V obou případech dbejte na to, aby byly pasti vyčichlé od pachů. Dříve, než je použijete, nechte je proto alespoň jeden den vyvětrat na čerstvém vzduchu.
Tyto metody likvidace jsou však zdlouhavé a velmi
málo účinné. Deratizační profesionálové je nepoužívají, proto je vhodné se obrátit právě na ně se žádostí o odbornou likvidaci.
Další způsoby likvidace
O hraboších je obecně známo, že se vyskytují na místech, kde se nevyskytují jejich přirození predátoři. Pokud se hlodavci usídlili i na vaší zahradě, můžete místo pastí a jedů vsadit na lovecké pudy domácích koček. Řešením by mohl být také hadník, což je speciální kompost, který je udržován tak, aby představoval vhodné prostředí pro hady. I ti se o hraboše dokáží postarat. Nejedná se však o zcela zaručenou metodu, jak hraboše nebo i další hlodavce zcela vyhubit.
Další ochrana proti hrabošům?
Preventivním řešením problémů mohou být odpuzovače hrabošů, které fungují např. na solární pohon. Jejich výhodou je, že jsou naprosto humánní a neobsahují žádné chemikálie. Výrobek stačí jednoduše zasunout do půdy a nechat jej šířit vibrace, které kromě hrabošů spolehlivě odpudí také krtky. S ohledem na cenu a účinnost vyhubení však tuto metodu rovněž nemůžeme doporučit.
Do jisté míry lze výskytu hrabošů předejít také:
- kultivací půdy,
- pravidelným sečení zahrady,
- likvidací zarostlých ploch a starých kompostů.
Vhodné je nenechávat na zemi dlouho ležet popadané ovoce, které pro hlodavce představuje silné lákadlo. Současně je nutné si uvědomit, že ani perfektně uklizený pozemek není zárukou vítězství.
Jak spolehlivě na hraboše? S profesionální firmou
Nepouštějte se do hubení hrabošů na vlastní pěst a vsaďte na bezpečné a kvalitní služby profesionální firmy ASD Servis, která má s hubením škůdců mnohaleté zkušenosti.
Pro objednání našich služeb volejte 736 226 368!
Po zkontaktování přijedeme na domluvené místo a náš speciálně proškolený tým provede kontrolu vašeho objektu, zhodnotí možná rizika a navrhne účinná opatření zamezení výskytu. O veškerém dění vás samozřejmě budeme podrobně informovat.